Yusuf Ziya Gümüşel’in kurucusu olduğu Hiranur Vakfı İBB tarafından mühürlendi

Yusuf Ziya Gümüşel’in kurucusu olduğu Hiranur Vakfı İBB tarafından mühürlendi
Yayınlama: 08.12.2022
A+
A-

Yusuf Ziya Gümüşel’in kurucusu olduğu Hiranur Vakfı İBB tarafından mühürlendi

Yusuf Ziya Gümüşel’in kurucusu olduğu Hiranur Vakfı İBB tarafından mühürlendi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü ekipleri, çocuk istismarı skandalıyla gündeme gelen Hiranur Vakfı’nın Sancaktepe’deki kaçak yapısını mühürledi.

Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını 6 yaşında evlendirdiğinin ortaya çıkması Türkiye’yi ayağa kaldırdı. Skandala siyaset ve sanat camiasından tepki yağarken, konuyla ilgili yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ekipleri; vakfın, 5 blok için ruhsat aldığını, yapı ruhsatında bloklar arasını bahçe olarak gösterdiğini ve mevzuata aykırı bir şekilde kaçak yapı inşa ettiğini belirledi.

SANCAKTEPE BELEDİYESİ GEREĞİNİ YAPMADI

İBB İmar Müdürlüğü’nün 25 Şubat 2022’de Sancaktepe Belediyesine kaçak yapının denetimi gerçekleştirmesi ve gereğinin yapılması için yazı yazdı. 3 ay süre geçmesine rağmen ilçe belediyesinden yanıt alınamadı. İBB İmar Müdürlüğü 6 Haziran 2022’de yeni bir yazıyla ilçe belediyesine sorumluluğunu tekrar hatırlattı. 4 Ağustos tarihinde İBB’ye yanıt gönderen Sancaktepe Belediyesi, işlemlerin devam ettiğini bildirmekle yetindi. İBB İmar Müdürlüğü 7 Eylül 2022 tarihinde yapının ruhsatına ve mevzuata uygun hale getirilmesi için son bir resmi yazıyla Sancaktepe Belediyesi’ne sorumluluğu hatırlatıldı.

3 aylık yasal süre boyunca kaçak yapıya ilişkin herhangi bir işlem yapılmayınca İBB İmar Müdürlüğü ekipleri, mülkiyeti Hiranur Vakfına ait Sancaktepe Mahallesi, Abdurrahmangazi Mahallesi, 8905 ada, 3 parselde bulunan yapıya giderek henüz iskanı alınmadığı halde kullanılmaya başlanan ruhsatsız kaçak yapıyı, ‘Yapı Tatil Tutanağı’ ile mühürledi.

Mühürleme kararı İBB encümenine gönderilecek, ruhsat sahibine para cezası kesilecek. Kaçak yapının yıkılması için sorumlularına 1 ay süre tanınacak. Bu süre içinde herhangi bir işlem yapılmazsa, kaçak yapı İBB ekipleri tarafından yıkılacak.

VAKIF YÖNETİCİSİ ‘KAÇAK YAPI’ İDDİALARINI YALANLAMIŞTI

Hiranur Vakfı’nın kurucusu Geylani Karaarslan, dün TELE1’den Hude Gürbüz’e yaptığı açıklamada, kaçak yapı konusuyla ilgili, “Yalan yanlış yapıyorlar. Yok iskanımız yokmuş, yok o yokmuş, yok bu yokmuş. Hiçbirinin aslı astarı yok. Bizim bütün işlerimiz devletin kural kaidesine uygun bir şekilde devam ediyor elhamdulillah” demişti.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.