Green Card Başvuru Nasıl Yapılır? Green Card Nedir?

Green Card Başvuru Nasıl Yapılır? Green Card Nedir?
Yayınlama: 05.10.2022
A+
A-

Green Card Başvuru Nasıl Yapılır? Green Card Nedir?

Green Card başvuru sürecine başlamadan önce cevaplamanız gereken iki soru var. Peki, nedir bu iki soru? işte Green Card başvuru şartları ve tüm detayları…

1. Green Başvurusu için uygun musunuz?

ABD göçmenlik yasaları, insanlara Green Card başvurusunda bulunmaları için çeşitli yollar sunar. Uygunluk şartları, başvurduğunuz göçmen kategorisine bağlı olarak değişebilir. Başvurabileceğiniz tüm olası kategorileri ve uygunluk koşullarının neler olduğunu görmek için Green Kart Uygunluk Kategorileri haberimizi okumaya devam edin.

2. Amerika Birleşik Devletleri içinde mi yoksa dışında mısınız?

Yeşil Kart başvurusunda bulunmaya uygunsanız, hangi işlemi kullanacağınızı belirlemeniz gerekir – statü ayarlaması veya konsolosluk işlemleri.

Green Card başvurusu nasıl yapılır, başvuru şartları neler?

Amerikan Hükümeti tarafından verilen ve Amerika’da daimi oturma izninizin olduğunu gösteren Green Card başvurusu başlıyor. Elçilikten yapılan açıklamaya göre; bu yıl Green Card başvuruları, 5 Ekim – 8 Kasım 2022 tarihlerinde alınacak. Green Card çekilişi için başvurular, DV Lottery’e ücretsiz bir şekilde yapılıyor.

Dünya üzerinde 55 bin kişiye sürekli oturma vizesi veren Green Card için aralarında Türkiye’nin de yer aldığı ülkelerden başvuranlar arasında her yıl çekiliş düzenleniyor. Green Card başvuru süreci yaklaşık 1 ay sürecek, ardından adaylar çekiliş sonuçlarını bekleyecek.

Green Card Nedir?

Green Card kazanan kişiler, Amerika Birleşik Devletleri’nde ömür boyu yaşama ve çalışma hakkına sahip oluyor. Green Card sahipleri, oy kullanmak dışında Amerikan vatandaşları ile tamamen aynı haklara sahip oluyor. Amerika’da tüm ailesiyle beraber yaşayabiliyor, İş kurabiliyor, isterse devlet memuru olabiliyor. Aynı zamanda ABD’ye tamamen yerleştikten sonra, 5 sene içinde tam vatandaşlığa geçilebiliyor.

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

Amerika Birleşik Devletleri Freetown Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamaya göre DV 2024 Green Card başvuru işlemleri 5 Ekim – 8 Kasım 2022 tarihlerinde yapılacak.

Green Card çekilişi için başvurusu, DV Lottery sitesi üzerinden ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor.

Başvuru sitesi İngilizce olduğu için tüm aşama, soruların doğru şekilde anlaşılması ve doğru cevaplanması gerekir. Green Card başvurusu yapan kişiler, bilgilerini hatasız bir şekilde girmesi gerekiyor.

Green Card Başvurusu İçin İngilizce Zorunlu Mu?

Green Card başvurusu yapmak için İngilizce bilme zorunluluğu bulunmuyor ancak çekiliş sonucunda Green Card almaya hak kazanan adayların İngilizce yeterliğini sağlaması gerecek.

Green Card Başvuru Şartları Neler?

* Amerika, Green Card başvurusunda bulunan kişilerin lise veya dengi bir okuldan mezun durumda olmasını şart koşmaktadır. ABD Green Card başvurusunda bulunan kişiler aynı zamanda son 5 yıl içerisinde uzmanlık ve deneyim gerektiren bir işte en az 2 yıl çalışmış olmalıdır.

* Green Card kurasına katılmak isteyen kişiler başvurularını Ekim -Kasım aralığında yapmalıdır.

* ABD Green Card başvurusunda bulunacak kişiler yalnızca 1 kez başvuru yapma hakkına sahiptirler. Aynı kişi adına birden fazla başvuru yapılması durumunda kişinin tüm başvuruları geçersiz olacaktır.

* Green Card başvuru işlemleri https://dvprogram.state.gov adresinden online olarak yapılmaktadır. Amerika Green Card başvurusu yapılırken başvuru sahibinin kimlik bilgileri, vatandaşı olunan ülkeye ilişkin bilgiler ve varsa eş ve çocuklara dair bilgiler ibraz edilmelidir. Başvuruda kullanılacak fotoğraf sitede talep edilen özelliklere uygun olarak yüklenmelidir.

* Ülkenin, Amerikan hükûmetince Green Card başvurusu yapabilen ülkeler arasında belirlenmiş olması. Türkiye, bu hakka sahip olan ülkelerdendir.

* 18 yaşını geçmiş olmak. 18 yaşından küçük kişiler, ebeveynlerinin denetiminde başvuru yapabilmektedir.

* Başvuru sonrasında verilen numarayı mutlaka saklamak gerekmektedir.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.