HES Kodu Alma SMS Mesajla HES Kodu Nasıl Alınır?

HES Kodu Alma SMS Mesajla HES Kodu Nasıl Alınır?
Yayınlama: 11.12.2021
A+
A-

HES Kodu Alma SMS Mesajla HES Kodu Nasıl Alınır? E Devlet Hes Kodu Sorgulama Nasıl Yapılır?

HES kodu alma SMS ile nasıl yapılır? içeriğimize geçmeden önce, yaklaşık bir yıldan fazladır hayatımızda olan HES kodunun ne olduğuna değinelim. Öncelikle HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilecektir.

Bu kod sadece toplu taşıma araçları, toplu kullanım alanları gibi yerlerde geçirilecek süre boyunca bulaş riskini azaltmak amacına hizmet etmektedir. Covid-19 ya da temaslı olan vatandaşlarımız toplu ulaşım aracı kullanamayacaktır. Birlikte seyahat ettiğiniz diğer kişilerin sonradan Covid-19 testinin pozitif olması halinde sizi bilgilendirebilmemiz için kullanılır. Ürettiğiniz HES kodlarının tüm yönetimi sizdedir. Aldığınız HES kodlarınızı belirleyeceğiniz süre kadar paylaşabilir ya da silersiniz. İşte HES kodu alma SMS detayları…

Hes Kodu Alma SMS E Devlet Hes Kodu Sorgulama

Hes Kodu Alma SMS E Devlet Hes Kodu Sorgulama

Peki, HES Kodu Almak SMS ve Mesajla HES Kodu Nasıl Alınır?

HES Kodu Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Gerekli Olan HES kodu alma SMS ile üç yöntemle alınır,
HES kodunuzu; Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması ( IOS ve Android) ile,
2023 kısa numarasına göndereceğiniz SMS ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,

Mavi Kartlı veya TC kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan kişiler; HES yazıp aralarına boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. kimlik numarası, doğum yılı ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,
T.C. Kimlik veya Yabancı Kimlik (99,98,97 ile başlayan) Numarası bulunmayan kişiler için Pasaport bilgileri ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023’e SMS göndererek,

HES kodu alma SMS Ya Da e-Devlet ile HES Kodu Alma

e Devlet hes kodu sistemi üzerinden sisteme tıklayarak, e-Devlet üzerinden HES Koduna ait işlemler; üretme, silme, hes kodu sorgulama ve detaylarını görüntüleme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

18 yaş altı çocuklarınız için HES kodunu e-Devlet üzerinden oluşturabilirsiniz.
alabilirsiniz.

Ayrıca; Yurtiçi GSM operatörüne ait numarası bulunmayan yabancı kişiler için Pasaport bilgileri ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak +90555 944 3821’e SMS göndererek HES Kodu alabilirsiniz.

18 yaş altı çocuklarınız için HES kodunu Hayat Eve Sığar uygulaması, e-Devlet Kapısı ve SMS yolu ile oluşturabilirsiniz. Karantina altına olan kişiler için izolasyon bitiş tarihini Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden veya KALANSURE “HESKODU” yazarak 2023’e SMS göndererek takip edebilirsiniz.

Alınan HES Kodu Nasıl Kullanılır?

Oluşturduğunuz HES kodunu ilgili firma, kurum ya da kişiye iletebilirsiniz. İlettiğiniz bu kodla da hastalık riski taşıyıp taşımadığınız sorgulanacaktır. Ürettiğiniz HES kodlarını kurum ya da kişilerle doğrudan veya mobil uygulama üzerinden paylaşabilirsiniz. Kurum ya da kişiler paylaştığınız HES kodlarını sorgulayarak Covid-19 açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı sorgulayabilirler. Aynı şekilde sizinle paylaşılan HES kodlarını uygulama üzerinden sorgulayıp kişilerin risk durumlarını görebilirsiniz.

Alınan HES Kodu Ne İşe Yarar?

Paylaşılan firma ya da kurum HES kodu ile kişinin sağlık durumunu sorgulayarak; risk varsa seyahat ya da ziyareti onaylamaz.

Örneğin uçak, tren, otobüs vb. seyahatinize başlamadan önce HES kodunuzu paylaşacaksınız. Paylaşılan HES kodları ile tüm yolcuların Covid-19 riski taşıyıp taşımadığı sorgulanabilmektedir. Ayrıca riskli kişilerin seyahat etmelerinin de önüne geçilecektir. Böylece sağlık durumunuzu koruyabileceksiniz.

Ayrıca seyahat sırasında herhangi bir risk taşımayan; ancak risk durumları sonradan oluşan kişilerle de 14 gün içinde birlikte seyahat etmişseniz, sizinle iletişime geçilerek; sağlık ve rehberlik hizmeti sağlanacaktır.

HES kodu alma SMS ile güvenli midir?

Ürettiğiniz HES kodlarının tüm yönetimi sizdedir. Üstelik HES kodlarınızı istediğiniz süre kadar paylaşabilirsiniz veya silebilirsiniz.

Ayrıca, HES kodlarının yalnızca size özel olarak üretilen tekil kodlar olduğunu unutmamalısınız. HES kodunun kontrolü ve yönetimi tamamen sizin elinizdedir. TC Kimlik Numarası gibi değişmeyen bir numara yerine; kimse tarafından bilinmeyen, her paylaşımınıza özel farklı kodlar oluşturabilirsiniz ve silebilirsiniz. HES kodlarınıza süre sınırları koyabilirsiniz. Ayrıca, unutsanız bile paylaşımları kontrol altına alabilirsiniz. Ayrıca HES kodu sayesinde kimlik numarası gibi kişisel bir veriyi başkasıyla paylaşmak zorunda kalmayacaksınız.

Hes Kodu Alma SMS İle Nasıl Yapılmalıdır?

2023’e SMS nasıl atabilirim? İşte ayrıntılar…

HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Seri Numarasının son 4 hanesi, paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılıp ve 2023’e SMS atılmalıdır.

HES kodu alma SMS sonrası 2023’den gelen HES kodu mesaj şu şekilde olacaktır:
HES KODUNUZ:
“U3H6 – 9247 – S5”
Harf ve sayılardan oluşan HES kodu size aittir.

HES kodu alma SMS yazımızı beğendiyseniz; Facebook ve diğer profillerinizde de paylaşabilirsiniz.