Kızılören Konya Depremi Kaç Saniye Sürdü?

Kızılören Konya Depremi Kaç Saniye Sürdü?
Yayınlama: 09.11.2021
A+
A-

Kızılören Konya depremi kaç saniye sürdü? Konya’nın Meram ilçesine bağlı Kızılören Mahallesi’nde akşam 20.43 sıralarında meydana gelen deprem sonrası bölgede inceleme yapan Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, basın mensuplarına açıklamada bulundu. Kavuş, inceleme sonrasında yaptığı açıklamada, “Allah’a şükür hiçbir vatandaşımıza bir şey olmadı.

Biraz daha sürseydi?

Yıkılan bazı evler boştu, bazılarında da vatandaşlarımız vardı. Hasar tespit çalışmalarımızı yapıp sabah saatlerinde işlemlerimize devam edeceğiz. Ucuz atlattık diyebiliriz. Tabii Konya olarak depreme alışkın bir bölge değiliz. Dolayısıyla deprem, merkezde de burada da herkesi korkuttu. Deprem, yaklaşık 10 saniye sürdü. Biraz fazla sürseydi daha önce yaşanan depremler gibi etkisi çok daha farklı olabilirdi. Cana gelen bir şey yok. Mala geleni de devletimizle el birliğiyle hallederiz. Vatandaşlarımızdan da Allah razı olsun. Yardım için çok telefon geldi. Ancak burnu dahi kanayan yok.” sözlerini kaydetti.

Kızılören Nerede, Nereye Bağlı, Nüfusu Kaç?

Kızılören Mahallesi, Konya’nın Meram ilçesine bağlı 2.269 nüfuslu şirin bir mahalledir.

Köyün asıl ismi Kızılviran’dır. Bu adı, toprağının kızıl olmasından dolayı almıştır. Kızılören Anadolu Selçuklu Devleti zamanında önde gelen bir ticaret merkeziydi. Çevresinda birçok han ve önemli yerleşim birimleri bulunmaktadır.