Şebnem Korur Fincancı Ne Dedi? TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında?

Şebnem Korur Fincancı ne dedi? Kimdir? Nereli? Neden tutuklandı? Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 7.5 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada karar verildi.

Şebnem Korur Fincancı Ne Dedi? TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında?
Yayınlama: 11.01.2023
Düzenleme: 11.01.2023 15:19
A+
A-

Şebnem Korur Fincancı Ne Dedi? TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında?

Şebnem Korur Fincancı ne dedi? Kimdir? Nereli? Neden tutuklandı? İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki üçüncü duruşmayı İnsan Hakları İzleme Örgütü, Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu temsilcileri, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve çok sayıda kişi takip etti. Ayrıca duruşma öncesi Şebnem Korur Fincancı Twitter‘da da gündem oldu. Peki, Şebnem Korur Fincancı ne dedi? neden cezaevindeydi?

Avukatlar, duruşma salonunun küçük olması ve üç müdafi avukat sınırı getirilmesiyle ilgili şikayetlerini dile getirdi.

“Bu durumun adil yargılanma hakkını ihlal ettiğini çok iyi biliyorsunuz. Neden? Bu ısrar niye? Kararlarınızda hukuku göremiyoruz. Bu kadar önlem niye, bu korku niye?” diye sordu.

Savcı Tutukluluğun Devamını İstedi

Savcı, önceki mütalaasını tekrarlayarak tutukluluğun devamını talep etti. Ardından duruşmada konuşan Fincancı şunları söyledi:

– Burada benimle dayanışma içinde olan herkese teşekkür ediyorum. Ayrıca bu inanılmaz bir dayanışma. Bence ne karar verdiğinizden bağımsız olarak buna tanıklık etmek çok kıymetli. Nilgün Toker, ‘Yurttaşlık bir kolektif varoluş halidir’ diyor. Bu da bunu gösteriyor.

“Korkunun Ecele Faydası Yok”

– Bunun öznesi olmayanlar varsa biz de yurttaş olabilme halimizi, kolektiviteyi yitirmiş oluyoruz. Ayrıca herkesin yurttaşlık varoluşuna dahil olmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Meslek örgütü de tam bunu sağlamaya dönük bir örgüttü.

– Geçtiğimiz duruşmalarda da ifade etmiştim. Bu saldırının tabii ki bana dönük yanı var. İfade özgürlüğüne dönük bir yanı var. Korku iklimi yaratma konusunda irade koydukları muhakkak. Adliye önü de bunu işaret ediyor. Ama korkunun ecele faydası yok.

“Şaşırmaya Devam Edeceğiz”

– Hedef TTB. Tabii ki meslektaşlarımız şaşkınlıkla izliyor bunu. Şaşırma yetimizi kaybetmek demek mücadele irademizi de ortadan kaldıran bir durum. O yüzden biz şaşırmaya devam edeceğiz. Nasıl bir süreç işlerse işlesin biz şaşırmaya devam edeceğiz.

“Gerçeği Söylediğimiz İçin Hedefteyiz”

– Neymiş bizim suçumuz? Herkese eşit sağlık hizmeti istemişiz. Sağlığımızın bir tüketim nesnesi olarak tanımlanmasına bizim de nesnelere dönüşmeye karşı çıktığımız için. Şehir hastanelerine ödenecek olan, sadece bizim değil gelecekteki çocuklarımızın kazançlarını ipotek altına almalarına karşı çıktığımız için. 3-5 dakikada bir muayene olmaz dediğimiz için.

– Hekimlerin özlük haklarına sahip çıktığımız için, aylar sonra verilen ameliyat günlerine karşı olduğumuz için. Sağlıkta şiddete karşı çıktığımız için, pandemi sürecinde hakikati söylediğimiz için, sermayeye insanların peşkeş çekildiğini söylediğimiz için, doğaya, yeşile, tüm canlılara sahip çıktığımız için. Boğaziçi Üniversitesi’nde her gün duran meslektaşlarımızın yanında durduğumuz için biz hedefteyiz.

“Toplum Böyle Düşünmüyor”

– Demokrasinin, adaletin olmadığı bir ülkede sağlığın da olmayacağını söylediğimiz için, çalışma barışının bozulmasına karşı çıktığımız için hedefteyiz. Ayrıca TTB’nin hedefe alınması hiç şaşırtıcı değil. Ama adalete de bu hedef gösterilirken toplum öyle düşünmüyor. Ayrıca toplum bu süreçte en güvendiği kurumlar arasına yerleştiriyor TTB’yi.

– İnsan öldürmek insanları cezaevinde tutmaya yetmiyor ama bilimsel görüş açıklayınca cezaevine atılıyorsunuz.”

Mahkeme heyeti kararını açıklamak için saat 13.00’te duruşmaya ara verdi. Ardından Mahkeme heyeti, Fincancı hakkında “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezası ve tahliye kararı verdi.

Peki, Şebnem Korur Fincancı Ne Dedi? Neden Tutuklanmıştı?

Terör örgütü PKK’ya yakın bir kanal, Zap bölgesinde 17 PKK’lının kimyasal silah kullanılarak öldürüldüğünü iddia etmiş; adli tıp uzmanı Dr. Fincancı, kanalın yayınına katılarak kimyasal silahlarla ilgili tıbbi değerlendirme yapmıştı. Bununla birlikte Fincancı, sosyal medyada dolaşıma giren ve teröristlere ait olduğu iddia edilen görüntüleri izlediğini ve incelediğini belirterek, şunları söylemişti:

“Belli ki sinir sistemini doğrudan tutan toksik gazlardan, zehirli gazlardan, kimyasal gazlardan biri kullanılmış durumda. Tabii çok çeşitli kimyasal silahlar var. Üstelik her ne kadar kullanılması yasak olsa da ne yazık ki bu yasaklanmış silahların çatışmalarda kullanıldığını da görüyoruz. Ayrıca böyle bir iddia ortaya çıktığında nasıl araştırma yapılacağının da Minnesota Protokolü’yle ele alınması gerekiyor. Ayrıca bağımsız heyetlerce bu bölgelerde inceleme yapılması bir zorunluluk.” Fincancı, geçen yıl 27 Ekim günü tutuklanarak cezaevine girmişti.

Şebnem Korur Fincancı Kimdir? Nereli?

1959 yılından İstanbul’da dünyaya gelen Rasime Şebnem Korur Fincancı, İstanbul, Türk adli tıp uzmanı doktordur. Adli Tıp Uzmanları Derneği, Türk Ceza Hukuku Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve Ceza Hukuku Araştırmaları Derneği kurucu üyesi; 1997-2007 dönemi İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı ve Türk Tabipleri Birliği’nin 2020-2022 ila 2022-2024 Merkez Konseyi Başkanıdır.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.