Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Ne Demek, Dövize Çevrilebilir Mevduat Nedir? Faiz Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Ne Demek, Dövize Çevrilebilir Mevduat Nedir? Faiz Hesaplama Nasıl Yapılır?
Yayınlama: 22.12.2021
A+
A-

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Ne Demek, Dövize Çevrilebilir Mevduat Nedir? Faiz Hesaplama Nasıl Yapılır?

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Salı günü yapılan Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Ürünü ile ilgili açıklamada, Türk Lirası para birimine olan güveni artırmaya yönelik yeni bir koruma planının, merkez bankası politika faizine dayalı olarak 3 ila 12 ay vadeli lira mevduatlarına uygulanacağını söyledi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, döviz kurlarındaki dalgalanmalara karşı koruma sağlayacak ve döviz kuru ile mevduat getirisi arasındaki farkı müşteri hesaplarına yatıracak aracı tüm ilgili bankaların sunabileceği söylendi.

Merkez Bankası, kur korumalı Türk Lirası vadeli mevduatlar için kullanılacak dolar/TL kurunu bugün alış için 12.35 olarak belirledi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, “Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat” ürününün devreye alındığı açıkladı.

Buna göre, üründe, gerçek kişilerin TL vadeli hesapları üzerinde işleyecek faiz ile hesap açılış ve vade tarihlerindeki kur değişim oranı kıyaslanacak, yüksek olan oran üzerinden hesap nemalandırılacak. Üstelik kur korumalı TL vadeli mevduat ürününe stopaj uygulanmayacak.

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Ürünü Nedir?

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Ürünü Nedir?

Merkez Bankası da kur korumalı Türk Lirası vadeli mevduatlar için kullanılacak dolar/TL kurunu bugün alış için 12.35 olarak belirledi.

Hesaplara 3, 6 ve 12 Ay Vade İmkanı! Peki, Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Nedir?

Merkez Bankası, döviz tevdiat hesaplarından Türk Lirası vadeli mevduata dönüşümün desteklenmesine ilişkin açıklama yayımlamıştı.

Döviz tevdiat hesaplarının ve döviz cinsinden katılım fonlarının hesap sahibinin talebi üzerine; Türk Lirası vadeli hesaplara dönüşmesi halinde; mevduat ve katılım fonu sahiplerine destek sağlanmasına karar verildiği aktarılan açıklamada, şu bilgiler yer aldı:

“Bankacılık sistemindeki toplam mevduat katılım fonu içinde Türk Lirası’nın payının artırılarak finansal istikrarın desteklenmesi amacıyla; 20 Aralık 2021 tarihinde ABD doları, euro ve İngiliz Sterlini cinsinden döviz tevdiat hesabı veya döviz cinsinden katılım fonu bulunan yurt içinde yerleşik gerçek kişiler; söz konusu hesaplarını vadeli Türk Lirası mevduat katılma hesabına dönüştürmeleri halinde destekten yararlanabileceklerdir.

Hesaplar 3, 6 ve 12 ay vadeli olarak açılabilecektir. Açılacak Türk Lirası vadeli hesaplara işleyecek faiz; kar payı ile hesap açılışı ve vade sonundaki kur değişim oranı kıyaslanarak yüksek olan oran üzerinden mevduat ve katılım fonu sahibine ödeme yapılacaktır.

Hesap açılışındaki kur ile vade sonu kurunun ne olduğuna bakılmaksızın; anapara ve faiz/kar payı tutarı müşteriye banka tarafından ödenecektir. Aynı zamanda vade sonu kuru üzerinden hesaplanacak rakam, anapara ve faiz, kar payı tutarından büyük olursa; aradaki fark TCMB tarafından karşılanacaktır. Ayrıca vadeden önce hesaptan para çekilmesi durumunda destekten faydalanılamayacaktır.”