Mayıs ayı enflasyon oranı, ‘İlahi TÜİK’ dedirtti

Mayıs ayına ilişkin enflasyon verileri Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandı. Kira artış oranı ve marketlerdeki ürün fiyatlarına etki eden enflasyon verileri de belirlendi. Şimdi, enflasyon oranları ne kadar oldu? Yüzde kaç artış kaydedildi?

Mayıs ayı enflasyon oranı, ‘İlahi TÜİK’ dedirtti
Yayınlama: 05.06.2023
A+
A-

Mayıs ayı enflasyon oranı verileri Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandı. Kira artış oranı ve marketlerdeki ürün fiyatları üzerindeki enflasyon etkisi de belirlenmiştir. Şu anda, enflasyon oranları ne kadar oldu? Yüzde kaç artış kaydedildi?

Enflasyon verileri, ev sahipleri ve kiracılar tarafından sıkça merak edilen konular arasında yer almaktadır. Mayıs ayına ilişkin enflasyon verileri nihayet Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanmıştır. Bu veriler, özellikle mayıs ayı beklenti anketi sonrasında ekonomistlerin enflasyon tahminlerini ortaya koymaktadır. Şimdi gelin, enflasyon verileri ne şekilde gerçekleşti? Yüzde kaç artış kaydedildi?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından, mayıs ayı enflasyon verileri açıklandı.

Buna göre; Mayıs ayında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 0,04 artış gösterdi ve yıllık bazda TÜFE yüzde 39,59 oldu.

Enflasyon verileri ne kadar, yüzde kaç oldu? Enflasyon beklentisi ne yöndeydi? (2023 TÜİK mayıs ayı TÜFE verileri)

ENFLASYON BEKLENTİ ANKETİ

AA Finans’ın, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 5 Haziran Pazartesi günü açıklanacak olan mayıs ayı enflasyon verileriyle ilgili yaptığı beklenti anketi, 14 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

Ankete göre, ekonomistlerin mayıs ayı enflasyon beklentisi ortalaması yüzde 0,07 olarak gerçekleşti. Ankete katılan ekonomistlerin mayıs ayı için enflasyon beklentileri, en düşük yüzde eksi 1 ve en yüksek yüzde 2,4 aralığında yer aldı.

Enflasyon verileri ne kadar, yüzde kaç oldu? Enflasyon beklentisi ne yöndeydi? (2023 TÜİK mayıs ayı TÜFE verileri)

YILLIK ENFLASYON YÜZDE 39,62’YE İNECEK

Ekonomistlerin mayıs ayı enflasyon beklentisi ortalaması (yüzde 0,07) doğrultusunda, bir önceki ay yüzde 43,68 olan yıllık enflasyonun yüzde 39,62’ye gerileyeceği tahmin ediliyor.

YIL SONU TAHMİNİ YÜZDE 47,32

Ekonomistlerin 2023 sonu enflasyon beklentisi mayıs ayında yüzde 46,26’dan 47,32’ye yükseldi.

Tüketici Fiyat Endeksi, nisanda bir önceki aya göre yüzde 2,39 artış göstermişti.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.