Ramazan pidesinin zararları nelerdir?

Ramazan pidesinin zararları nelerdir?
Yayınlama: 19.03.2022
Düzenleme: 28.09.2022 02:41
A+
A-

Ramazan ayına günler kala iftar sofrasının vazgeçilmezi olan Ramazan pidesi son zamanlarda en çok konuşulan konular arasında yer almaya başladı. Peki, mis gibi kokusu, harikulade lezzeti ve oruçlu insanı cezbeden görüntüsüyle insanın aklını başından alan Ramazan pidesinin sağlığa bir zararı var mı, varsa bunlar nelerdir? Dahası haberimizde yer alıyor…

İftar sofrasında üzerinde tüten dumanıyla sizi cezbeden pide bin 550 kalori. Günde bir pide yerseniz iki günde 1 kilo alırsınız. Bir pideyi 8’e bölmelisiniz.

Sıcacık pideler, peynirler, zeytinler, güllaçlar, hurmalar Ramazan sofralarının vazgeçilmezleri. Gün içerisinde bir an önce gelsin dediğimiz iftar sofrasında açlığı uyaran her durum daha fazla yemek yememizi arttırabilir. Ancak iftar ve sahur öğünlerinde pideyi belirli ölçüde yemek gerekiyor. 400 gram olan pide bin 550 kalori içerir. Sıcak pidenin hepsini yersek tam bin 550 kaloriyi de almış oluyoruz ki; yediğimiz yemek, ara öğünler ve sahur ile bu 3 bin 500 kaloriyi vücuda almamıza neden olur.

Her 1 kilo almak için 7 bin kaloriye ihtiyaç olduğu düşünüldüğünde pide yiyerek 2 günde bir 1 kilo alma riskimiz doğuyor. İftarda bir pideyi 8’e bölün ve bir dilimi asla geçmeyin. İftar öğününde çorba, yoğurt, etli yemekler yanında 8’de 1 dilim olacak şekilde pide yemek kilo almayı önler. Pide sahurda da 4’te 1 yani 100 gram olacak şekilde yenirse sizi tok tutuyor. Pide ile tereyağı, şarküteri ürünler, pilav ve makarna kesinlikle yememeli.