Hızlı Kilo Verme Yöntemleri ile Kolay Kilo Vermek

Hızlı kilo verme yöntemleri arıyorsanız, doğru haberi okuduğunuza emin olabilirsiniz. Ayrıca çok sevdiğiniz bir arkadaşınızın düğününe hazırlanmak isteyebilirsiniz. Bununla birlikte yaz tatili için hızlı kilo verme yöntemlerine ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu nedenle bu haberimiz oldukça hoşunuza gidecek.

Hızlı Kilo Verme Yöntemleri ile Kolay Kilo Vermek
Yayınlama: 01.01.2023
Düzenleme: 01.01.2023 18:04
A+
A-

Hızlı kilo verme insanlar için bir ihtiyaç halini almış durumda. Gerek sağlık gerek daha fit bir görünüm için başvurulan zayıflamanın birçok yolu vardır. Sizler için sağlığınızdan ödün vermeden hızlı kilo verme yollarını araştırdık. Maddeler halinde derlediğimiz bu yazımızda hızlı kilo verme konusunda bilgiler ve ipuçlarına ulaşabilirsiniz.

Hızlı Kilo Verme Yöntemleri ile Kolay Kilo Vermek

 • Sağlık göz önüne alındığında bir haftada 3-4 kilo vermek sağlıklı değildir. Hızlı kilo vermek için sıkı bir diyete başlamak ya da egzersiz yapmak önerilmektedir.
 • Fazla kilolarından kurtulmanın yolu hızlı çalışan metabolizmadan geçer. Pul biber, zerdeçal, tarçın, zencefil gibi baharatların tüketimi hızlı kilo verme ve metabolizmayı hızlandırma konusunda yardımcı olacaktır. Bu baharatlar aynı zamanda bağışıklık sisteminin de güçlenmesine fayda gösterir. Düzenli kahvaltı metabolizmayı hızlandırır.
 • Düzenli beslenme hızlı kilo verme yollarından biridir. İnsanlar diyete başladıktan sonra öğün atlayıp daha az yemek isterler ancak öğün atlamak vücudun yemek yeme saatlerinin dışına çıkması durumunda kontrol kaybından dolayı sonraki öğünde daha çok yemesine sebep olur. Düzenli öğün takip etmek ve her öğünde daha az yemeye çalışmak kilo vermeye yardımcı olacaktır.
 • Su tüketimi vücut sağlığı için ne kadar önemliyse kilo verme de de o kadar önemlidir. Kilo vermek isteyenlerin su içmeye dikkat etmesi gerekir. Yemek esnasında su içmek mideyi hızla dolduracağından dolayı yemek yemeyi de azaltacaktır.
 • Tam buğday unu, tahıllı ekmekler, kepekli makarna, bulgur gibi karbonhidratlı ürünler tercih edilebilir.
 • Lifli yiyeceklerin tüketimi tokluk süresini uzatmakla beraber kan şekerinin dengelenmesini sağlamaktadırlar. Dolayısıyla hızlı kilo verme için lifli besinlerin tüketimine öncelik verilebilir.
 • Bitki çayları kilo vermede çok önemi bir rol oynar. İştah kapatma özellikleriyle bilinen bitki çayları gün içerisinde ara öğün olarak içilebilir.
 • Akşam yemekleri çok geç saatlere bırakılmamalıdır. Metabolizmanın akşam saatleriyle beraber yavaşladığı bilinmekte. Geç yenilen yemeklerin yakılması güç olacağı için kilo vermede zorluk çıkaracaktır.
 • Uyku, yaşam kalitesini artıran temel etkenlerden bir tanesidir. Kilo vermede de çok önemli bir oynar. Düzenli bir uyku, metabolizma hızı için doğal bir yöntemdir. Bir yetişkinin günde uyuması gereken uyku saati 8 saat olarak belirlenmiştir.
 • Kahve tüketiminin yağ yakmada önemli bir işlevi vardır. Kilo verirken vücut düzenini düşünüyorsanız kahve tüketmeye dikkat edebilirsiniz.
 • Yeme içme alışkanlıkları bir düzene alındıktan sonra spor yapılması hızlı kilo vermeye yardımcı olacaktır.

Sağlıklı Beslenmeyle Hızlı Kilo Verme

Hızlı kilo verme yöntemleri arasında sağlıklı beslenme, diyet ve egzersiz yapmak başta gelmektedir. Diyet, vücuttaki sağlıksız gıdaların oluşturduğu ödemi atarak size hızlı kilo verme konusunda fayda sağlar. Bununla birlikte sağlıklı bir metabolizma düzeni oluşturarak vücudun formda kalmasını hedefler. Üstelik diyet, insan psikolojisinde de oldukça büyük öneme sahiptir.

Anksiyete, epilepsi, otizm, obsesif-kompulsif bozukluk, bipolar, şizofreni, hiperaktivite ve dikkat eksikliği gibi hastalıklarda da bir tedavi yöntemi olarak kullanılabilmektedir. Ayrıca en hızlı kilo verme yöntemleri arasında egzersizin yeri birinci sıradadır. Bunun amacı ise, kilo kaybını ve bazal metabolizma hızını arttırmaktadır. Aynı zamanda vücut ağırlığını kontrol altında tutmaktır. Bununla birlikte düzenli egzersiz ve yürüyüş yapmak diyabet ve kolesterol, iskelet sistemi rahatsızlıkları, sinir ve stres yönetimi ve uykudan alınan verimi artırır.

En Hızlı Kilo Verme Yöntemleri ve Kilo Vermek İçin Tüyolar

En Hızlı Kilo Verme Yöntemleri ve Kilo Vermek İçin Tüyolar

Hızlı Kilo Verdiren Diyetler ve Beslenme Şekilleri

En hızlı kilo verme yöntemleri arasında en başta bilinen üzere diyet gelmektedir. Günümüzde hızlı kilo verme ile ilgili çok fazla diyet türleri yer almaktadır. Aynı zamanda bunlar arasında en bilinenler alkali diyeti, İsveç diyeti, GAPS, detoks, candida, yumurta, lahana, ketojenik ve 3+3 olarak bilinen diyet türleridir. Örneğin; alkali diyet vücutta oluşan protein yoğunluğunun oluşturduğu asit fazlasını azaltarak pH seviyesini düzenler. Bu diyet tuz, şeker ve et tüketiminin azaltılarak bunlar yerine taze meyve, sebze ve bakliyat tüketiminin arttırılması ile yapılmaktadır.

Hızlı Kilo Verme Tüyoları

Hızlı Kilo Verme Tüyoları

Bir diğer hızlı kilo verme diyeti ise İsveç diyetidir. Bu diyette ise gazlı içecek ve kahve tüketimini azaltmak ve genellikle et, tavuk, yumurta toprak üstünde yetişen mantar, salatalık, lahana, biber, domates, brokoli vb. ürünler tüketilmelidir. Bu diyetin en önemli kuralıysa 6 günü geçmeden diyeti bırakmamak, en fazla 13 gün yapmaktır. Bu ve diğer diyet türlerinin kontrolsüz bir şekilde veya doktor kontrolü dışında yapılması durumunda sağlıksız bir şekilde hızlı kilo verme sonucu vücutta istenmeyen hastalıkların ortaya çıkmasına olanak sağlamaktadır.

Egzersiz ve Spor, Hızlı Kilo Verme Konusunda En Önemlisidir

Düzenli egzersiz ve spor yapmak, sağlıklı ve hızlı kilo verme sürecinde oldukça faydalıdır. Bu egzersizler genellikle gündelik hayatta kolayca yapılabilmektedir. Örneğin sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için günlük en az 6- 7 bin arası adım atılmalıdır. Yani düzenli bir şekilde her gün yürüyüş yapılmalıdır.

En hızlı kilo verme yöntemlerinde akla gelen bir başka kilo vermede etkili spor ise yüzmektir. Yüzmek insan vücudunun suyun gücüne karşı koyması sebebi ile ağırlık egzersizi olarak da sınıflandırılabilir. Bunun dışında evde de vücudun kendi ağırlığını kullanarak egzersiz yapılabilmektedir. Bunun en etkilisi ise, Crunches, plank, şınav, lunge, squat egzersiz hareketlerini düzenli, doğru şekilde yapmaktır. Aynı zamanda bu, kilo kaybını hızlandırarak eş zamanlı olarak vücuttaki kas oranını da arttırmaktadır.

Hızlı Kilo Vermenizi Sağlayacak Tüyolar

Aslında her insanın kendine özgü ihtiyaçları bulunmaktadır. Fakat, farklı yeme alışkanlıkları ve bazı ipuçları sizin için başkalarından daha iyi sonuç verebilir. Aynı zamanda düşük karbonhidrat diyeti veya tüm gıdalara odaklanan bir diyet uygulayarak kilo verebileceğinizi fark edebilirsiniz. Fakat kilo vermeye mücadelesi verirken geçerli olan bazı genel kurallar bulunmaktadır.

İşte kilo vermenize yardımcı olacak, sağlıklı beslenmeyi, karbonhidratları dikkatli bir şekilde seçmeyi içeren ve aşağıdakileri amaçlayan bilim destekli bazı ipuçları:

Kahvaltıyı atlamayın

Kahvaltıyı atlamak, diyet sürecinizde size yardımcı olmaz. Temel besin maddelerini kaçırabilir ve aç hissettiğiniz için gün boyunca daha fazla atıştırma yapabilirsiniz.

Hızlı kilo verme sürecinde düzenli yemek yiyin

Gün içinde düzenli saatlerde yemek yemek kalorileri daha hızlı yakmaya yardımcı olur. Aynı zamanda, yağ ve şeker oranı yüksek yiyeceklerle atıştırma isteğini de azaltır.

Bol meyve ve sebze yiyin

Meyve ve sebzelerin kalorileri ve yağları düşüktür ve lifleri yüksektir – başarılı kilo kaybı için 3 temel bileşen. Ayrıca bol miktarda vitamin ve mineral içerirler.

Daha aktif olun

Aktif olmak, kilo vermenin ve kiloyu kendinizden uzak tutmanın anahtarıdır. Egzersiz, sağlığa pek çok yarar sağlamanın yanı sıra, yalnızca diyetle kaybedemeyeceğiniz fazla kalorileri yakmanıza yardımcı olacaktır.

Bol su için

İnsanlar bazen susuzluğu açlıkla karıştırırlar. Gerçekten ihtiyacınız olan şey bir bardak su olduğunda, fazladan kalori tüketebilirsiniz.

Yüksek lifli yiyecekler yiyin

Bol miktarda lif içeren yiyecekler, kilo vermek için mükemmel olan tok hissetmenize yardımcı olabilir. Lif sadece meyve ve sebze, yulaf, kepekli ekmek, kahverengi pirinç ve makarna ve fasulye, bezelye ve mercimek gibi bitkilerden elde edilen yiyeceklerde bulunur.

Gıdalardaki etiketleri iyi okuyun

Gıda etiketlerini nasıl okuyacağınızı bilmek, daha sağlıklı seçenekler seçmenize yardımcı olur. Belirli bir yiyeceğin kilo verme planındaki günlük kalori ödeneğinize nasıl uyduğunu öğrenmek için kalori bilgisini kullanın.

Tabağınızı küçültün

Daha küçük tabaklar kullanmak, daha küçük porsiyonlar yemenizi sağlayacaktır. Daha küçük tabaklar ve kaseler kullanarak yavaş yavaş daha küçük porsiyonları aç kalmadan yemeye alışabilirsiniz. Midenin beyne doyduğunu söylemesi ortalama 20 dakika sürer. Bu nedenle yavaş yiyin ve doymadan önce yemeyi bırakın.

Yiyecekleri yasaklamayın

Kilo verme planınızdaki yiyecekleri, özellikle de sevdiğiniz yiyecekleri yasaklamayın. Yiyecekleri yasaklamak sadece onları daha çok istemenize neden olur. Günlük kalori alımınıza bağlı kaldığınız sürece, ara sıra yapılan minicik kaçamaklar sizi mutlu eder.

Abur cubur stoklamayın

Sizi cezbetmesini önlemek için evde çikolata, bisküvi, cips ve şekerli gazlı içecekler gibi abur cubur stoklamayın. Bunun yerine meyve, tuzsuz pirinç kekleri, yulaflı kekler, tuzsuz veya şekersiz patlamış mısır ve meyve suyu gibi sağlıklı atıştırmalıkları tercih edin.

Alkolü azaltın

Standart bir kadeh şarap, bir parça çikolata kadar kalori içerir. Bu nedenle, hızlı kilo verme aşamasında çok fazla şarap içerseniz, kilo almanız da kolaylaşır.

Dişlerinizi fırçalayın

Bazı insanlar yemeklerden sonra dişlerini fırçalamanın faydalı olabileceğini bulmuşlardır. Bu, yemeğin tadını iştah açıcı yapmaz ve atıştırma isteği olasılığınız da ortadan kalkar. Bu da hızlı kilo verme konusunda süreci daha da hızlandırır.

Tempo Online Twitter‘da!

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.