Şeker Zammı Son Dakika (Toz Şeker Fiyatı Ne Kadar?)

Şeker Zammı Son Dakika (Toz Şeker Fiyatı Ne Kadar?)
Yayınlama: 16.11.2021
A+
A-

Şeker zammı son dakika fiyatları ne kadar oldu? Kristal şekerin kilogram satış fiyatının KDV dahil 5.30 lira olduğu açıklandı.

Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ (Türkşeker), kristal şekerin kilogram satış fiyatının KDV dahil 5.30 lira olduğunu duyurdu. Şekerde zam oranı yüzde 25 oldu.

Açıklanan şeker zammı son dakika rakamlarına göre kristal şekerin kilosunun fabrikadan çıkış fiyatı 5.3055 TL, tarımsal kökenli saf etil alkolün litresi ise 9.44 TL oldu. Buna göre zam oranı yüzde 25 oldu.

Şeker Zammı Son Dakika

Böylece, şeker zammı son dakika gelişmesiyle; kristal şekerin 50 kilogramlık çuval fiyatı da 212 TL’den 265,28 TL’ye çıktı.

Dünya’nın şeker zammı son dakika haberine göre; üretimle ilgili herhangi bir sorun olmamasına rağmen fiyat politikası nedeniyle şekerde kriz yaşanıyor.

Marketler fabrikalardan yeterli miktarda şeker alamadıklarını; bu nedenle tüketiciye sınırlı miktarda şeker satabildiklerini belirtirken; özel sektör ve kooperatif şeker fabrikaları Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş’nin (Türk Şeker) fiyat politikasından kaynaklı bir sorun yaşandığını iddia ediyor. Türk Şeker yetkilileri ise, özel sektör fabrikalarının zam yapmaları nedeniyle şekerde sorun yaşandığını iddia ediyor.

Toz şeker neyden olur?

Şeker veya sakkaroz, birçok yiyecek ve içecekte kullandığımız tatlı ve çözünür karbonhidratların genel adıdır. Çoğu bitkide bulunmaktadır. Ayrıca şeker kamışı ve Şeker pancarı olmak üzere bünyesinde bundan yeterince elde edilebilecek kadar bulunduran iki bitki bulunuyor. Dünya’daki şekerin %70’i şeker kamışından üretilmektedir.

Şeker zammı son dakika (toz şeker fiyatı ne kadar?)

Şeker zammı son dakika (toz şeker fiyatı ne kadar?)

Anavatanı Hindistan ve Arap ülkeleri olan şeker kamışı dünyada tropikal ve yarı tropikal bölgelerde yetiştirilmektedir. Türkiye’de şeker kamışı tarımı yapılmamaktadır. Bunun yerine iklim şartlarının uygunluğundan ve ekonomik olmasından dolayı sadece Şeker pancarından şeker üretimi yapılmaktadır. Şeker kamışının bünyesinde yaklaşık olarak %12-16 şeker vardır.

Kullandığımız şeker, yüzyıllardan beri insanların önemli gıda maddelerinden birisi olmuş ve 18. yüzyılın sonuna kadar sadece şeker kamışından üretilmiştir. Şeker pancarı tarımı ve şeker pancarından şeker üretimi ise 19. yüzyılda başlamıştır. Dünyada üretilen şekerin yaklaşık %74,4’ü şeker kamışından, %25,6’sı ise şeker pancarından elde edilmektedir.

Şeker kamışı tropik ve subtropik bölgelerde, şeker pancarı ise daha ılıman bölgelerde yetişmektedir. Şeker pancarından şeker üretimi, şeker kamışından yapılan üretime göre daha pahalı olmasına karşın, birçok ülkede hem şeker sanayine ekonomik katkıları, hem de tarımsal ve sosyal nedenlerden dolayı, çeşitli önlemler alınarak devamlılığı sağlanmaktadır.

Tempo Online‘ı Pinterest‘te de takip edin!