Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, Bakan Yardımcısını Takmadı!

Samsunlu Mehmet Ö., fiber internet için aylardır mücadele ediyor. Talebini, Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan’a bile yazdı. Ancak, Türk Telekom’dan gelen cevap: “Fiber yok, ne zaman gelir belli değil!”

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, Bakan Yardımcısını Takmadı!
Yayınlama: 11.02.2024
Düzenleme: 11.02.2024 01:12
A+
A-

Samsunlu Mehmet Ö., fiber internet için aylardır Türk Telekom’a yalvarıyor. Cimer, BTK, Açık Kapı ve daha birçok kanal aracılığı ile Türk Telekom’a ulaşan ve her yerden olumsuz yanıt alan Mehmet Ö., çareyi Ulaştırma Bakanlığı’nda aramayı denedi. Bunun için, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan’ın özel kalemine yazdı. Yaklaşık 2 ay sonra Türk Telekom’dan yanıt geldi: “Fiber yok, ne zaman gelir belli değil!”

Vatandaşın Çilesi: Fiber İnternet Beklentisi ve Türk Telekom’a Tepkisi

Samsun’da yaşayan Mehmet Ö. İsimli vatandaş, uzun süredir fiber internet talebiyle Türk Telekom’a başvuruyor. Ancak, Cimer’den, BTK şikayet sayfasından ve diğer pek çok kanaldan yaptığı başvurulara olumsuz cevaplar alıyor. Konu ile ilgili talebini, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Samsun Bölge Müdürü Mustafa Semerci ve Türk Telekom Bölge Müdürü Hüseyin Genç’e defalarca ileten ve adresinde fiber altyapının olmaması nedeniyle mağdur olduğunu ifade eden Mehmet Ö., nihayetinde durumu Ulaştırma Bakanlığı’na iletiyor. Konuyla ilgili talebini Ulaştırma Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan’ın özel kalemine ileten Mehmet Ö., yaklaşık 2 aylık sürenin sonunda geçtiğimiz gün Türk Telekom Müşteri Hizmetleri tarafından aranarak, bölgede fiber altyapının bulunmadığı ve ne zaman geleceğinin belirsiz olduğu cevabını alıyor.

Türk Telekom’a Tepki: Bakan Yardımcısı Ö. Fatih Sayan’ı Takmayan CEO!

Bu durum, Türk Telekom’un üst düzey yöneticilerinin tutumunu da gözler önüne seriyor. Ayrıca, CEO Ümit Önal’ın, Ulaştırma Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan’ın talimatına bile sessiz kaldığı görülüyor. Aynı zamanda, Türk Telekom’un sorunun çözümüne yönelik herhangi bir adım atmadığı ve bu konuda isteksiz olduğu daha net bir şekilde ifade ediliyor. Mağduriyetini, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan’a ileten Ö., “Maalesef ki Türk Telekom, bakan yardımcısını bile takmadı” dedi.

Çözüm Bekleyen Sorun: Fiber İnternet Altyapısının Eksikliği

Samsun’un Bafra’da yaşanan bu olay, Türkiye genelindeki fiber internet altyapısının yetersizliğini bir kez daha gözler önüne seriyor. Özellikle kırsal bölgelerde ve küçük şehirlerde, fiber internet hizmetinin yetersizliği ve hatta Samsun gibi bir büyükşehrin birçok noktasında bulunmaması, vatandaşların iletişim ve internet erişimi konusunda büyük sıkıntılar yaşamasına neden oluyor.

Ulaştırma Bakanlığı’nın Rolü ve Sorumluluğu

Tempo Online’a konuşan Mehmet Ö.: “Evimde çok yavaş bir ADSL internet var. İnternet hızının çok düşük olması nedeniyle çocuklarım internetten ders çalışamıyor. Bu konu, Ulaştırma Bakanlığı’nın sorumluluğundadır. Aynı zamanda, bu tür sorunların çözümü için bakanlığın önlem alması gerekiyor. Türk Telekom’un yatırım yapmaması nedeniyle Türkiye’de yüz binlerce mağdur var. Facebok’ta insanlar, sayfalar ve gruplar üzerinden seslerini yetkililere duyurmaya, internet sorununa çare bulmaya çalışıyor. Vatandaşların iletişim ihtiyaçlarını karşılamak ve internet erişimini sağlamak, devletin en temel görevlerinden biridir. Uzaya astronot yolladığımız bu zamanda, Bakanlık ve ilgili kurumlar, fiber internet altyapısının genişletilmesi ve iyileştirilmesi için daha etkin politikalar geliştirmeli ve uygulamalıdır.

“İnternet Erişimi Temel Bir İhtiyaçtır”

Aynı zamanda, internet erişimi günümüzde artık bir lüks değil, temel bir ihtiyaç haline gelmiştir. Vatandaşların bu temel ihtiyacını karşılayabilmek için, Türkiye genelinde fiber internet altyapısının yaygınlaştırılması ve güçlendirilmesi gerekmektedir. Türk Telekom gibi büyük şirketlerin, vatandaşların taleplerine duyarsız kalarak çözüm üretmemesi kabul edilemez bir durumdur. Devletin ve ilgili kurumların bu konuda daha aktif rol alması, vatandaşların yaşadığı mağduriyetleri önlemek için önemli bir adım olacaktır.” dedi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.