Uzaktan Eğitim Olacak mı? DSÖ’den Omicron uyarısı: Online Eğitim Kararı Mı Geliyor?

Uzaktan Eğitim Olacak mı? DSÖ’den Omicron uyarısı: Online Eğitim Kararı Mı Geliyor?
Yayınlama: 23.12.2021
A+
A-

Uzaktan Eğitim Olacak mı, Online Eğitim Kararı Mı Geliyor?

Uzaktan eğitim olacak mı, online eğitim kararı var mı? sorusuna yanıt arayan veliler ve öğrenciler gözünü DSÖ’nün Omicron uyarısına dikti. Bununla birlikte bugün DSÖ tarafınan yapılan Omicron uyarısında ise endişe veren detaylar yer aldı.

Dünya Sağlık Örgütü; corona virüsünün en çok mutasyona uğrayan türü olarak bilinen Omicron varyantıyla ilgili; endişe verici bir açıklama yaptı. Aynı zamanda Rusya, Türkiye, İsrail, Kırgızistan gibi ülkelerin de dahil olduğu Dünya Sağlık Örgütü’nün Avrupa biriminden çok net ve endişe verici bir uyarı geldi.

Uzaktan Eğitim Olacak mı? DSÖ'den Omicron uyarısı: Online Eğitim Kararı Mı Geliyor?

Uzaktan Eğitim Olacak mı? DSÖ’den Omicron uyarısı: Online Eğitim Kararı Mı Geliyor?

Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışmalarını sürdüren Dünya Sağlık Örgütü’nün Avrupa bölge sorumlusu Dr. Hans Kluge bir basın toplantısı düzenleyerek durumun çok daha kötüye gidebileceğinin sinyalini verdi.

“ÜÇÜNCÜ DOZ YAPTIRIN”

Bununla birlikte DSÖ Avrupa’nın bünyesindeki 53 ülkeden en az 38’inde Omicron varyantı tespit edildiğini açıklayan Kluge; Danimarka, Portekiz ve Birleşik Krallık’ta Omicron’un baskın varyant haline gelmeye başladığın da altını çizdi.

Kluge, “Biz yeni bir salgın fırtınasının yaklaştığını görebiliyoruz. Ayrıca birkaç hafta içinde Omicron bölgedeki birçok hastanede baskın varyant haline gelecek; zaten zor durumda olan sağlık sistemini çöküşe sürükleyecek” dedi. Aynı zamanda Kluge, insanların aşı olması gerektiğini ve özellikle üçüncü doz aşı olmaları gerektiğini dile getirirken, “Üçüncü doz aşı, Omicron varyantına karşı en önemli savunma mekanizması” ifadesini kullandı.

Kluge, Omicron vakalarının yüzde 89’unun Covid-19 semptomları gibi; öksürük, boğaz ağrısı ve yüksek ateş olduğunu dile getirirken, “Vakalar genelde işte ya da özel hayatlarında kalabalık ortamlara giren 20’li ve 30’lu yaşlarındaki insanları da kapsıyor. Bu nedenle hükümetler ve yetkililer bu büyük artışa karşı hazırlıklı olmalı” dedi.