2023 Yapılandırma Ne Zaman Başlayacak?

2023 yapılandırma ne zaman başlayacak? sorusuna müjdeli cevap dün akşam geldi. Kamu alacaklarına yapılandırma getirilmesini öngören teklif TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

2023 Yapılandırma Ne Zaman Başlayacak?
Yayınlama: 01.02.2023
A+
A-

2023 Yapılandırma Ne Zaman Başlayacak?

2023 yapılandırma ne zaman başlayacak? diye merak edenlere müjde geldi. Seçimler yaklaşınca iktidarın çeşitli alanlarda verdiği ‘müjdeler’ de hız kazanmıştı. Erdoğan’dan, KYK faizi ve EYT düzenlemelerinin ardından ehliyet affıyla vergi borcu için de müjde gelmişti. Peki, 2023 yapılandırma ne zaman başlayacak?

Daha önceki yapılandırmaya fırsatını kaçıranlara şans tanıyan, kamu alacaklarını yeniden yapılandıran kanun teklifi, TBMM’den geçti. Bununla birlikte, Maliye ile Gümrük ve Ticaret bakanlıkları, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), il özel idareleri, belediyeler, büyükşehir belediyeleri su ve kanalizasyon idarelerinin alacakları yeniden yapılandıran kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

Kanunla, 31 Aralık 2022 tarihi dikkate alınarak belirlenen vergiler, gümrük vergileri, vergi cezaları, bazı idari para cezaları, sigorta primleri, topluluk sigortası primleri, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi ile bu alacaklara ilişkin her türlü faiz, zam, gecikme zammı, gecikme faizi, cezai faiz, gecikme cezası gibi feri alacaklar yapılandırma kapsamına alınıyor.

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edildi. 2023 yapılandırma ne zaman başlayacak?

2023 Yapılandırma Ne Zaman Başlayacak?

2023 Yapılandırma Ne Zaman Başlayacak?

Teklifle tüm vergi cezaları, trafik, askerlik, nüfus, köprü, otoyol kaçak geçiş cezaları yapılandırma kapsamına alınıyor. Ayrıca adli ve idari para cezaları, öğrenim kredisi borçları, destekleme primi borçları yapılandırma kapsamında olacak. Gümrük vergileri, idari para cezaları, gecikme faizi, gecikme zammı gibi geri alacakların da yapılandırılması öngörülüyor. Daha önceki yapılandırmalara konulan 36 ay vade, yeni düzenlemeyle 48 aya çıkarılıyor. Düzenleme 31 Aralık 2022 öncesi borçları kapsıyor.

Borç Yapılandırma İçin Son Başvuru Tarihi 30 Nisan 2023

Vatandaşların, borç yapılandırması için, 30 Nisan 2023’e kadar ilgili idareye başvurması gerekmektedir. Bununla birlikte yapılandırılan tutarları peşin veya taksitler halinde ödeyecek. Yasayla birlikte sicilinde 5 ila 95 puan cezası olanların, cezaları affa uğrayacak. Alkol uyuşturucu ve ölüme sebebiyet verme halleri dışında devletin el koyduğu ehliyetler de iade olacak. Ayrıca ilk defa gerçekleşen düzenleme ile vergi dairelerine vergi, ceza, faiz gibi hangi türden olursa olsun borcu bulunan vatandaşların 2 bin lirayı aşmayan borçları affa uğrayacak. Üstelik 31 Aralık 2022’den önceki borçların toplamı 2 bin lirayı aşmıyorsa bu düzenleme kapsamda bir defaya mahsus olmak üzere devlet hiçbir şart aramadan borçları yok sayacak.

Tempo Online ekonomi haberleri şimdi Twitter‘da!

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.