Asgari Ücret 2022 Belli Oldu Mu Ne Kadar? 3 Toplantısı Sonucu Son Dakika

Asgari Ücret 2022 Belli Oldu Mu Ne Kadar? 3 Toplantısı Sonucu Son Dakika
Yayınlama: 09.12.2021
A+
A-

Asgari ücret 2022 zammı görüşmelerinin 3. turunda bugün işçi ve işveren tarafları ilk rakamları konuştu. Ayrıca TÜİK, her sene komisyona sunduğu bekar bir işçinin asgari geçim maliyetine ilişkin hesaplamayı bu yıl açıklamadı.

Asgari ücret 2022 üçüncü turunda taraflardan ilk rakamlar telaffuz edilmeye başlandı.

Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder; TİSK’in asgari geçim tutarını 3 bin 100, Türk-İş’in 3 bin 900 olarak gördüğünü belirtti.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun ev sahipliğinde gerçekleşen toplantının ardından konuşan Önder; “Yaptığımız hesapta Hacettepe tarafından verilen parametrelerle rakamları karşılaştırdık. Aynı zamanda bu rakamlara göre; 2 bin 979 lira ile 3 bin 567 lira arasında eski formüle göre değişiyor. Üstelik TİSK bu rakamı 3 bin 100 lira olarak daha uygun buluyor. 3 bin 567 liraya Türk-İş diyor ki ben daha farklı besin kaynaklarını tercih ederim diyerek bu rakam da 3 bin 900’ün altına düşmez diyor.” diyerek tarafların ilk rakamlarını açıkladı.

Önder, “Dördüncü toplantı karar toplantısı olacak ama biz devlet olarak üzerinde çalışmaya devam edeceğiz. Ayrıca son toplantıda asgari ücret 2022 rakamını açıklayacağız” dedi.

‘Asgari Ücret 2022 İle İlgili Uzlaşmazlıklarımızı Gideremedik’

Toplantının ardından TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Nazmi Irgat, “İşveren kesimi ile uzlaşmazlıklarımızı gideremedik” dedi.

Asgari ücret 2022 yılında ne kadar olacak? Son dakika

Asgari ücret 2022 yılında ne kadar olacak? Son dakika

 

Irgat, TÜİK’in her sene yaptığı hesaplamaya ilişkin rakamı bu yıl açıklamadığını; komisyon başkanı Önder’in Hacettepe Üniversitesi hesaplamalarına dayanan rakamları açıkladığını duyurdu.

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç “Üç konuda mutabakata vardık. TÜRK-İŞ ve TİSK olarak. Aynı zamanda birincisi SGK işçi primlerinin 5 puan olarak revize edilmesi. Yani yüzde 14’ün yüzde 9 olarak düzenlenmesi. İkinci mutabakatımız, yine ilk günden itibaren dile getirdiğimiz; birinci vergi diliminin yıllık brüt asgari ücret miktarına çekilmesi konusunda da mutabakatımız var. Ayrıca 5 yıldır uygulanan asgari ücret işveren desteğinin toplu iş sözleşmeli yerlerde ilk yıllarda uygulandığı gibi; yüzde 6 olarak uygulanması, toplu sözleşme olmayan yerlerde yüzde 3 olarak uygulanması konusunda mutabakatımız var” ifadelerini kullandı. Ayrıca asgari ücret zammı ile ilgili son dakika gelişmeleri için Tempo Online‘ı son dakik haberlerini Facebook‘tan da takip edebilirsiniz.