Pide fiyatları 2023

Pide fiyatları 2023 ne kadar? Halk Ekmek Ramazan pidesi kaç TL? Pide fiyatları, birçok faktöre bağlı olarak değişebilmektedir. Bu faktörler arasında un fiyatları, maya fiyatları, elektrik, su ve doğalgaz gibi enerji giderleri, işçilik maliyetleri, vergi oranları ve döviz kurları yer almaktadır. İşte 2023 yılı Ramazan pidesi fiyatları…

Pide fiyatları 2023
Yayınlama: 25.03.2023
A+
A-

Pide fiyatları 2023 yılında ne kadar? Ramazan pidesi ramazan sofralarını süsleyen ürünlerin başında geliyor. Her yıl Türkiye Fırıncılar Odası tarafından pidenin içine koyulan yumurta, süt, yağ, susam gibi ürünlere gelen zamlara göre ramazan pidesinin fiyatı belirlenmektedir. Türkiye Fırıncılar Odası tarafından beklenen pide fiyatları 2023 açıklaması geldi. İşte, Bu yıl için pide fiyatları 2023 ayrıntıları…

Ramazan Pidesi Olmazsa Olmaz

Ramazan Pidesi, Türkiye’de ve diğer İslam ülkelerinde Ramazan ayının geleneksel bir yiyeceğidir. Hamurunun mayalanması ve pişirilmesi için özel teknikler kullanılmaktadır. Bununla birlikte, Ramazan ayının ilk gününden itibaren satışa sunulmaktadır.

Ramazan Pidesi, genellikle sahur ve iftar sofralarında tüketilmektedir. Ayrıca, üzerinde çizgili desenler ve çiçek motifleri olan bu pide, genellikle susam ve/veya çörek otu ile süslenmektedir. Aynı zamanda pideler, sıcak olarak tüketilmektedir. Aynı zamanda da iftar sofralarının değişmeyen bir parçasıdır.

Ramazan Pidesi, Türk mutfağındaki en önemli geleneksel yiyeceklerden biridir. Aynı zamanda Ramazan ayının manevi atmosferini yansıtan önemli bir semboldür. Ramazan Pidesi, Ramazan ayı boyunca farklı fırın ve pastanelerde satılır ve bu dönemde yoğun bir talep görmektedir.

Pide fiyatları 2023

Pide fiyatları 2023

Bu Ramazan’da pide fiyatları 2023 Ne Kadar?

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, 2023 yılı ramazan pidesi fiyatını 300 gramı 10 TL olarak açıkladı.

Balcı’nın pide fiyatları 2023 açıklaması şu şekilde;

“Bu sene Türkiye genelinde azami uygulanacak fiyat, 300 gramı 10 TL olarak uygulanacaktır; kilogram fiyatı 33 TL.”

İSTANBUL’DA RAMAZAN PİDESİ KAÇ TL?

Ramazan pidesi Türkiye genelinde 300 gramı 10 TL olarak satılacak. Bununla birlikte, Pide fiyatları 2023 İstanbul’da da pidenin 300 gramı 10 TL olacak.

GEÇEN YIL RAMAZAN PİDESİ NE KADARDI?

2022 yılında 330 gram susamlı yumurtalı pide 7.5 TL, 415 gram pide 7.5 TL ve 415 gram susamlı yumurtalı pide 9 TL’den satışa sunulmuştu.

İBB HALK EKMEK’İN RAMAZAN PİDESİ KAÇ TL

Öte yandan, Pide fiyatları 2023 konusunda İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB iştirak şirketi Halk Ekmek A.Ş’nin üreteceği Ramazan pidesinin fiyatını sosyal medya hesabından açıkladı.

İmamoğlu “Vatandaşlarımız Ramazan’da 300 gramlık pideyi 5 TL’den Halk Ekmek büfelerinden satın alabilecekler. Aynı zamanda İstanbullulara lezzetli ve ucuz ekmeği sunmaya devam edeceğiz” dedi.

Geçtiğimiz yıl İBB’nin ürettiği ramazan pidesinin fiyatı 3 TL idi.

Ramazan Pidesi Çeşitleri

Ramazan Pidesi çeşitleri, farklı yörelerin geleneksel tariflerine göre değişiklik göstermektedir. Ancak genellikle, geleneksel Ramazan Pidesi çeşitleri şunlardır:

  1. Normal Ramazan Pidesi: En yaygın ve temel Ramazan Pidesi çeşididir. Üzerinde çizgili desenler ve çiçek motifleri bulunmaktadır. Aynı zamanda susam veya çörek otuyla süslenmektedir.
  2. Kandil Pidesi: Ramazan ayının ortasındaki Kadir Gecesi’nde tüketilen özel bir pidedir. Normal Ramazan Pidesi’nden farklı olarak üzerinde ay ve yıldız şekilleri bulunmaktadır.
  3. Peynirli Pide: İçinde peynir ve baharatlar bulunan bir çeşit Ramazan Pidesi’dir. Bazı yörelerde, üzerine maydanoz, taze soğan ve biber de eklenmektedir.
  4. Patatesli Pide: İçinde patates, soğan ve baharatlar bulunan bir çeşit Ramazan Pidesi’dir.
  5. Ispanaklı Pide: İçinde ıspanak, soğan, sarımsak ve baharatlar bulunan bir çeşit Ramazan Pidesi’dir.
  6. Zeytinli Pide: İçinde zeytin, soğan ve baharatlar bulunan bir çeşit Ramazan Pidesi’dir.

Ramazan Pidesi çeşitleri, farklı malzemeler ve tarifler kullanılarak değişir. Ayrıca, farklı yörelerde farklı isimlerle anılmaktadır. Ancak hepsi, Ramazan ayının geleneksel bir parçasıdır ve sahur ve iftar sofralarında sıklıkla tüketilmektedir.

Tempo Online‘ı Twitter‘da takip edin!

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.