Dolu Kadehi Ters Tut konser iptalinde skandal!

Samsun’da 28 Nisan’da 19 Mayıs Üniversitesi Mehmet Yalçın Taşpektepligil Kapalı Spor Salonu’nda Dolu Kadehi Ters Tut grubunun vereceği konser son dakika iptal edilmişti. Konserle ilgili skandalın detayları ortaya çıktı. İşte, Dolu Kadehi Ters Tut konser skandalının detayları…

Dolu Kadehi Ters Tut konser iptalinde skandal!
Yayınlama: 02.05.2024
A+
A-

Dolu Kadehi Ters Tut konser iptalinde skandalının detayları ortaya çıktı. Geçtiğimiz pazar akşamı Samsun’da skandal bir gelişme yaşandı! Dolu Kadehi Ters Tut grubunun 28 Nisan’da 19 Mayıs Üniversitesi Mehmet Yalçın Taşpektepligil Kapalı Spor Salonu’nda vereceği konser, konsere birkaç gün kala flaş bir kararla iptal edilmişti.

Konser, 3 Gün Kala İptal Edildi!

Kerki Solfej adlı şirketin organize ettiği konserin biletleri Biletix ve Passo üzerinden satışa sunulmuş ve konsere sayılı günler kala mekanın tahsisi iptal edilmişti. Konserin iptal haberi ise müzikseverleri şoke etmişti.

Hayranlarından Özür Diledi

Grubun solisti Mehmet Uğurhan Özay, konserin rektörlük tarafından iptal edildiğini ve iptal sebebini bilmediklerini hayranlarına duyurdu. Özay, yaşanan bu durumdan ötürü hayranlarından özür diledi. Edinilen bilgiye göre, iptal sonrasında binlerce müzikseverin biletlerini iade ettiği bildirildi.

Peki, konseri kim, neden iptal etti?

Konserin iptal edilmesiyle ilgili birçok soru işareti ortaya çıktı. İptal kararı 19 Mayıs Üniversitesi Rektörlüğü tarafından alınmıştı. Rektörlük yetkilileri ise iptal gerekçesi hakkında net bir açıklama yapmamıştı.

Ancak kulislerde dolaşan bilgilere göre, iptal gerekçesinin grubun adı ve üyelerinin görünümü olduğu iddia edildi. Grubun adının “Dolu Kadehi Ters Tut” olması ve vokalist Mehmet Uğurhan Özay’ın ojeli tırnakları ve vücudundaki dövmeleri, gitarist Mürsel Oğulcan Ava’nın da dövmeleri iptal gerekçesi olarak gösterildiği iddia edildi.

Konuyla ilgili Tempo Online magazin muhabirinin ulaştığı Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, durumdan haberdar olmadığını ve o esnada kendisinin yurtdışında olduğunu belirtti. Ünal, “Sonradan öğrendim ki bu arkadaşlar, üniversite yönetiminden teyid almadan tanıtım ve bilet satışı yapmış. Diğer iddialar da asılsızdır.” dedi.

Bu durum, Türkiye’de sanat ve ifade özgürlüğü ile ilgili endişeleri artırdı. Dolu Kadehi Ters Tut grubu ve hayranları ise iptal kararına tepkililer.

Konserin iptal edilmesi üzerine grup, Samsun Büyükşehir Belediyesi ile görüşerek Samsun Doğu Park Amfi Tiyatro’da sahne alma kararı aldı. Bununla birlikte, son dakika değişikliği ile de olsa konser sorunsuz bir şekilde gerçekleşti. Öte yandan, hayran kitlesinin genellikle 18 yaş altı olduğu bilinen Dolu Kadehi Ter Tut adlı grubun verdiği konserin sonunda, grubun asistanı olduğu öğrenilen S. U. adlı şahsın da alkollü olduğu ve program sonrası aracına alkollü bindiği görüldü.

Ancak iptal polemiği hala devam ediyor. Yaşanan bu olay, Türkiye’de sanatçıların sahne almalarına dair sansür uygulamalarının hala devam ettiğini gösteriyor.

Dolu Kadehi Ters Tut Kimdir?

2014 yılında İstanbul’da Mehmet Uğurhan Özay (vokal) ve Mürsel Oğulcan Ava (prodüktör, gitarist-geri vokal) tarafından kurulan Dolu Kadehi Ters Tut, Türk alternatif rock müziğinin en özgün ve enerjik gruplarından biridir.

DKTT olarak da bilinen grup, ev kaydı ilk albümleri “Polonya’nın Başı Belada” (2015) ile dikkatleri üzerine çekerken, 2017’de yayınladıkları ilk stüdyo albümü “Dünyanın En İyi Albümü” ile ünlerini katladı.

Funk rock ve alternatif rock tarzlarını harmanlayan Dolu Kadehi Ters Tut, Red Hot Chili Peppers ve Twenty One Pilots gibi gruplardan esinlenerek yarattıkları özgün sound’ları ile müzikseverlerin beğenisini kazandı. Grubun dijital platformlarda yayınladığı 4 albüm, 3 EP ve 26 single’ın yapımcılığını da kendileri üstlendi.

İsim ilhamını Ömer Hayyam’ın 27 Nolu Rubaisi’ndeki bir dizeden alan Dolu Kadehi Ters Tut, kliplerinde de yaratıcılığını konuşturuyor. Kısa film tarzında olan kliplerin çoğunun yönetmenliğini grup üyesi Mürsel Oğulcan Ava üstleniyor. Grup, şarkı sözlerinde ise Sabahattin Ali ve Özdemir Asaf gibi usta isimlerden esinlenerek derinlikli ve anlamlı eserler ortaya koyuyor.

Dolu Kadehi Ters Tut’un Önemli Özellikleri:

  1. Özgün ve enerjik sound’ları
  2. Funk rock ve alternatif rock tarzlarının harmanlanması
  3. Red Hot Chili Peppers ve Twenty One Pilots gibi gruplardan ilham alan müzikleri
  4. Kendi yapımcılıklarını üstlenmeleri
  5. Kısa film tarzında yaratıcı klipleri
  6. Sabahattin Ali ve Özdemir Asaf gibi isimlerden esinlenen şarkı sözleri
  7. Coşkulu ve asi sahne performansları

Dolu Kadehi Ters Tut, Türk alternatif rock müziğinin sınırlarını zorlayan ve her geçen gün daha da büyüyerek ilerleyen bir grup.

Tempo Online magazin haberleri anlık olarak Twitter‘da!

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.