Evde Halı Nasıl Yıkanır? Halılar Neyle Yıkanır?

Evde Halı Nasıl Yıkanır? Halılar Neyle Yıkanır?
Yayınlama: 11.08.2022
Düzenleme: 27.09.2022 21:05
A+
A-

Evde Halı Nasıl Yıkanır? Nasıl Temizlenir?

Evde halı nasıl yıkanır? haberimizde halı temizliğinin ekonomik yönden tüm detaylarına yer vermeye çalıştık. Bununla birlikte havaların ısınmasının ardından; yağış oranlarının azalması derken ülkemizde su ihtiyacını dengede tutmak amacı ile geçtiğimiz yıllarda suyu gereksiz yere kullanmaya sebep olacak bazı aktiviteler yasaklanmıştı. Bu yasaklardan biri de; evlerde halı yıkamadır. Halı yıkama için daha steril ortamlarda daha az suyla ve temiz yıkanan halılar için, yıkama yerleri ortaya çıkmıştır. Bölgenizde en yakın halı yıkama firması mutlaka bulunuyordur. Aynı zamanda kurumsal ve profesyonel anlamda halılarınızı güvenle yıkatabileceğiniz bir halı yıkama fabrikası da bulabilirsiniz. Peki, halı yıkama fabrikalarında ekonomik ve güvenilir bir şekilde evde halı nasıl yıkanır?

Halı Temizliği Nasıl Yapılır? Evde Halı Nasıl Yıkanır?

Halılar genellikle evlerde zemin kaplama amacı ile kullanılmakta. Bundan dolayı kirlenmesi ve toz tutması da kaçınılmazdır. Özellikle evlerde küçük çocukların olması, evcil hayvanların olması, mevsimsel soba, kalorifer ve diğer tozlar ile sürekli bir kirlenme dönemi yaşamaktadır. Kimi zaman halı yüzeylerinde lekelenmeler görülürken kimi zamanda halılar toz partiküllerini halının altlarına çekmekte ve burada zararlı bazı mikroorganizmaların oluşmasına sebep olmaktadır. Halıların yıkanması ve temizliği bu anlamda sağlığımız için çok önemlidir. Yılda en az 2 kez profesyonel anlamda yıkanan halılar ise daha sağlıklı olmakta ve halıların kullanım ömürleri de uzun olmaktadır. Peki, evde halı nasıl yıkanır? İşte sorunun cevabı…

Bahçede Veya Evde Halı Nasıl Yıkanır?

Halı yıkama, evlerde yapıldığında bol ve gereksiz su kullanımı; sadece yüzeydeki lekeleri gideren bazı halı temizleme şampuanları ile yapılmaktadır. Peki, evde halı nasıl yıkanır? Bir elektrik süpürge ile tozlarını aldığımız halınızı, bol su ile ıslatıyoruz. Bununla birlikte bol deterjanla köpürtüyoruz. Tekrar bol su ile durulama devam eder. Ancak evde yıkayacağınız halılara uygulayacağınız deterjanın ipliklerin içerisinde kalacağından, ne kadar tekrarlarsanız da iyi durulayamazsınız.

Burada kalan deterjanlar halıların ipliklerine zamanla zarar vermekte ve halıların kullanım ömrünü de azaltmaktadır. Ayrıca halıların sularından arındırıldıktan sonra kuruması için bekleme yerleri özellikle büyük şehirlerde çok zor bulunmakta ve yollara serilen halılar ise kururken bir yandan da sokaktaki kirler ile gün içerisinde tekrar tozlanmaktadır. Üzerindeki lekelerin belirgin olmasa da çıkmadığı, gereksiz yere su ve deterjan tüketimine sebep olan ve yıkatması kadar kurutulması da zor olan halılar için evde yıkama günümüzde artık işkence olmakta ve tercih edilmemektedir.

Evde halı yıkarken hangi deterjan kullanılır? En kolay şekilde evde halı nasıl yıkanır?

Ev hanımlarının “Evde halı nasıl yıkanır?” sorusuna iyi bir yanıt olarak, evde yapacağınız halı temizliğinde kullanacağınız en iyi halı yıkama deterjanı Arap sabunudur diyebiliriz. Çünkü Arap sabunu, kaliteli ve bol köpürmesiyle olduğu gibi, halıdaki lekelerin çok daha hızlı çıkmasına olanak sağlar. Aynı zamanda halı yıkama esnasında kullanacağınız halı yıkama fırçasının da deforme olmamasına özen göstermelisiniz. Bununla birlikte fırçanın kıllarının da yumuşak olmasına dikkat etmelisiniz. Evde halı yıkama işlemi için tahta yıkama fırçasını tercih edebilirsiniz.

Profesyonel Halı Yıkama Fabrikasında Halı Nasıl Yıkanır?

Peki, profesyonel anlamda evde halı nasıl yıkanır? Halılar, halı yıkama servislerince alındıktan sonra halı yıkama servislerine getiriliyor. Burada son teknolojik toz arındırma cihazları ile tozlardan arındırılıyor. Bununla birlikte halı üzerinde varsa lekelenmeler tespit ediliyor. Bölgesel temizleme işlemleri için halılar yıkama odalarına alınır ve burada yeteri kadar su ile ıslatılıyor. Bununla birlikte iplik türüne göre uygun halı şampuanıyla halı iyice temizlenir. Burada kullanılan her halı şampuanı Sağlık Bakanlığı tarafından onay verilen; doğal ve kimyasal ilaçlardan meydana gelmektedir. Halı türüne göre karar verilen halı temizleme şampuanları kullanımında halılarınızın motif ve desenlerinin korunması amaçlanmaktadır.

Cihazlarla köpürtülerek, leke giderilmesi sağlanan halılar yıkanma odalarında yeteri kadar su kullanılarak durulama işlemine alınır. Burada insan gücünün sınırlı olduğu bilindiğinden durulama işlemleri de son teknolojik cihazlarla yapılmaktadır. Ayrıca bu cihazlar ile halının derininde olan tüm şampuan kalıntıları giderilmektedir. Halı da %100 durulama sağlandıktan sonra kurutulma işlemleri için halılar kurutma odalarına alınır. Yaz ve kış halı yıkama servislerini gönül rahatlığı ile kullanmanız için; özel kurutma odaları kullanılmaktadır. Bu odalarda halıların türüne göre sıcaklık dereceleri hazırlanmakta ve kısa sürede halılar kurutulmaktadır. Aynı zamanda halılar streçleme cihazları yardımı ile streçlenir. Bununla birlikte evlere teslimatı için nakliye kısmına yetkili personel tarafından taşınır. Kısa sürede daha etkili ve uzman dokunuşları ile halılarınızı temizletmeniz mümkündür.

Ortalama Halı Yıkama Fiyatları 2022

Evde halı nasıl yıkanır?” diye soruyorsanız, maalesef ki evde yıkanan halılarda temizleme istenildiği düzeyde olmaz. Bununla birlikte; kullanılan deterjan, su tüketimi ile maliyet daha fazla olmaktadır. Üstelik halılarınızın m2’si ve türüne göre temel alınır. Aynı zamanda net olarak belirlenen ve uygun fiyatlarla halıları daha profesyonel yıkatmanız, daha az maliyetli olacaktır. Evde halı nasıl yıkanır diye düşünmeyin. Bununla birlikte an itibariyle Türkiye ortalaması halı yıkama fiyatları 15 TL civarındadır. En çok değer verdiğiniz halılarınıza en iyi temizlik hizmeti almak için firmalarla irtibata geçebilirsiniz. Ayrıca “Evde halı nasıl yıkanır?” başlıklı haberimizi arkadaşlarınızla da paylaşabilirsiniz.

Tempo Online‘ı Twitter‘da da takip edin!