Galatasaray Mustafa Cengiz Ölümüyle Yasta! (Kimdir Neden Öldü?)

Galatasaray Mustafa Cengiz Ölümüyle Yasta! (Kimdir Neden Öldü?)
Yayınlama: 28.11.2021
A+
A-

Galatasaray Mustafa Cengiz acısı ile sarsıldı!.. Galatasaray Spor Kulübü’nün 37. başkanı Mustafa Cengiz 71 yaşında yaşamını yitirdi.

Başta Galatasaray camiası olmak üzere, spor camiasını yasa boğan acı haberi merhum başkan Mustafa Cengiz döneminde yönetim kurulu üyeliği görevinde yer alan Mahmut Recevik Twitter’dan açıkladı.

Öte yandan Galatasaray Spor Klübü’nün yaptığı açıklama ile “Galatasaray Spor Kulübü 37. Başkanı Sn. Mustafa Cengiz’i kaybettik. Başkanımız’a Allah’tan rahmet; ailesine, sevdiklerine ve camiamıza başsağlığı dileriz.” sözlerine yer verildi.

Galatasaray Mustafa Cengiz Kimdir?

25 Aralık 1949 tarihinde Gaziantep Nizip’te dünyaya gelen Galatasaray’ın 37. Başkanı Mustafa Cengiz, iş insanı kimliğinin yanı sıra spor yöneticisi ve eski bürokratlık da yapmıştır.

Daha sonra Gaziantep Lisesinden mezun olmasının ardından Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesine (Mülkiye) girdi. Bunun ardında da mezun olduktan sonra Köy-Koop Merkez Birliğinde kurucu uzman olarak görev yaptı. Daha sonra TANSA Genel Müdürlüğü yaptı. Ayrıca 12 Eylül Darbesi’nden sonra memuriyetten ayrılarak Orta Doğu ülkelerinde çalışmaya başladı.

Galatasaray Mustafa Cengiz Ölümüyle Yasta! (Kimdir Neden Öldü?)

Galatasaray Mustafa Cengiz Ölümüyle Yasta! (Kimdir Neden Öldü?)

Türkiye Akaryakıt Bayiileri ve Gaz İşverenler Sendikasında genel başkanlık yaptı. Hemen ardından İTO Petrol meslek komitelerinde sektör temsilciliği görevini üstlendi. Galatasaray Spor Kulübü Tüzük Tadil Komisyonu üyeliğini yaptı. Daha sonra da 20 Ocak 2018 tarihinde Galatasaray SK başkanı oldu.

Hâlen petrol ve akaryakıt sektöründe kendi şirketlerini yönetmektedir. Ayrıca sektörde, TABGİS (Türkiye Akaryakıt İşveren Sendikası) genel başkanlığını yürüttü. Daha sonra TFF Dış İlişkiler Bölümünde fahri olarak görev yaptı. Galatasaray Spor Kulübü, Büyük Kulüp, Darüşşafaka Cemiyeti, Mülkiyeliler Vakfı üyesidir. Yabancı dil olarak İngilizce, Fransızca ve Arapça bilmektedir.

Başkanlığı döneminde Galatasaray futbol takımı, 2017-18 ve 2018-19 sezonlarında Süper Lig’de şampiyon olmuş, 2018-19 Türkiye Kupası’nı ve 2019 Türkiye Süper Kupası’nı kazanmıştır.

Özellikle kulübün mali durumunu düzeltmek için çaba sarf eden Mustafa Cengiz, bu yönüyle takdir alırken, transfer konusunda ise sıkça eleştiri topladı. Aynı zamanda bu eleştirilere “Kulübün bir kuruşunu kimseye yedirmem.” diyerek cevap verdi.

6 Mayıs 2021’de kişisel Twitter hesabından Galatasaray’ın düzenlenecek ilk seçiminde başkanlığa aday olmayacağını açıkladı. Ayrıca 22 Haziran 2021 tarihinde görevini seçilen başkan Burak Elmas’a devretti.

Mustafa Cengiz Kimdir? Kaynağı: Vikipedi.