Kanal İstanbul Projesi Güzergahı Arsa İhalesi İptal Oldu

Kanal İstanbul Projesi Güzergahı Arsa İhalesi İptal Oldu
Yayınlama: 11.12.2021
A+
A-

Kanal İstanbul Projesi Güzergahı Üzerindeki Arsa İhalesi İptal Oldu

Henüz tapusu bile çıkmayan Kanal İstanbul Projesi güzergahı üzerindeki arazilerde yapılacak inşaat projelerinin; üç, dört ve altıncı etapları için gerçekleşecek ihalelerini, kurumun farklı gerekçelerle iptal ettiği ortaya çıktı.

TOKİ, Kanal İstanbul Projesi güzergahındaki Arnavutköy ilçesinde dikilecek konutlar için tarihini belirlediği 5 ihaleden 3’ünü iptal etti. Ayrıca ihalelerden birinin iptal gerekçesi, “teklif veren istekli çıkmaması” olarak açıklandı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı TOKİ, Kanal İstanbul’un çevresine kurulacak Yenişehir kapsamında Arnavutköy’de etap etap inşa edilecek konutlar için ihale tarihlerini belirleyerek geçtiğimiz aylarda kamuoyuna duyurmuştu.

Kanal İstanbul Projesi Güzergahı Arsa İhalesi İptal Oldu

Kanal İstanbul Projesi Güzergahı Arsa İhalesi İptal Oldu

Sözcü Gazetesi’nden Özlem Güvemli’nin aktardığı habere göre; Sazlıbosna Baraj havzasında, Kanal İstanbul manzaralı “tarla” niteliğine sahip ve henüz tapusu bile çıkmayan arazilerde gerçekleşecek inşaat projelerinin; üç, dört ve altıncı etapları için gerçekleşecek ihalelerini, kurumun farklı gerekçelerle iptal ettiği ortaya çıktı.

Kanal İstanbul Projesi Üzerindeki Arsa İhalesine Teklif veren çıkmadı

TOKİ, inşaat projesinin 679 konutluk üçüncü etabı için 23 Kasım’da gerçekleştirdiği ihaleyi “teklif veren istekli çıkmaması” nedeniyle iptal ettiğini duyurdu. Ayrıca TOKİ 669 konutluk dördüncü etap için 29 Aralık’ta düzenleyeceğini duyurduğu ihaleyi de daha gerçekleştirmeden; 7 Aralık’ta iptal etti.

TOKİ “Kamu İhale Kanunu’nun ‘ihale saatinden önce ihalenin iptal edilmesi’ başlıklı 16’ıncı maddesine göre iptal edilmiştir” şeklinde duyuru yaptı. TOKİ, 25 Kasım’da düzenlediği 727 konutluk altıncı etabın ihalesini ise “İhtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanması ve kaynakların verimli kullanılması ilkesi gereğince Kamu İhale Kanunu’nun, ‘Bütün tekliflerin reddedilmesi ve ihalenin iptali’ başlıklı 39. maddesi uyarınca” 1 Aralık tarihinde iptal ettiğini açıkladı.

“Kanal İstanbul Projesi Yalan İstanbul oldu”

İhaleleri daha önce kamuoyunun gündemine taşıyan CHP’li İBB Meclis Üyesi Nadir Ataman, “Biz zaten daha tapusu çıkmamış tarlayı ihaleye çıkarıyorsunuz, böyle saçma sapan şey mi olur demiştik. Dediğimize geldiler” dedi.

Doların artması, maliyetlerin tavan yapması gibi ekonomik nedenlerin iptal kararlarını etkilediğini vurgulayan Ataman şunları söyledi:

“Genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kanal İstanbul Projesi ile ilgili bürokratlara yönelik bir uyarısı olmuştu. Bakanlık ve Emlak Konut bürokratlarının tapu sürecine ilişkin ‘madde 18 uygulamasını’ bitirmediklerini biliyoruz. Onurlu bürokratların arkasındayız. İktidarın gidici olduğunu artık herkes anladı. Ne ihaleleri yapabilirler ne planları bitirebilirler. Kanal İstanbul, ‘Yalan İstanbul’ oldu. Slogandan başka bir şey yok. Kanal İstanbul’u bırakın da mutfaktaki yangını söndürün zaten.”

2 ihale değerlendirme aşamasında

540 konut ve 8 dükkandan oluşan birinci etap için 6 Ekim’de; 485 konutluk ikinci etap için 7 Ekim’de gerçekleştirilen ihaleler iptal edilmedi. Ancak henüz sonuç ilanı da yayımlanmadı. Üstelik her iki ihale de “tekliflere kapalı, değerlendirme aşamasında” olarak duruyor.

Üstelik TOKİ “sosyal konut” demişti

TOKİ, daha önce tartışma yaratan ihalelerle ile ilgili kamuoyuna da açıklama yapmıştı. Açıklamada Arnavutköy’de dar gelirliler için “Sosyal Konut Projesi” yapacağı; ayrıca ihaleleri kanunun öngördüğü tüm şartları yerine getirerek yaptığını belirtmişti.

Son dakika Tempo Online haberleri şimdi de Pinterest‘te!