Saat Kaç? İstanbul, Ankara, Bursa ve Türkiye’de Şu Anda Saat Kaç?

Saat Kaç? İstanbul, Ankara, Bursa ve Türkiye’de Şu Anda Saat Kaç?
Yayınlama: 31.10.2021
A+
A-

Saat kaç? bugün itibariyle akıllı telefonların ve teknolojik aletlerin çoğu kendiliğinden saatleri geri alınca vatandaşlar’saat kaç’ sorusuna yanıt bulmaya çalışıyor. 2016 yılından beri sabit saat uygulamasında yer alan Türkiye’de geçtiğimiz yıllarda da telefonlar ve bilgisayarlar saatlerini otomatik olarak geri alarak kafa karışıklığına sebep olmuştu. Peki şu anda ülkemizde saat kaç? Türkiye’de saatler geri alındı mı?

Dünyanın birçok ülkesinde 30 Ekim Cumartesi gününü 31 Ekim Pazar gününe bağlayan gece kış saati uygulaması kapsamında saatler bir saat geri alındı. Sabit saat uygulamasına geçen Türkiye’de kimi cep telefonları saatleri yaz saatine alınca saatin kaç olduğuna dair kafalar karıştı.

Bu sabah birçok yurttaşın sorduğu ilk soru, saatler geri mi alındı, saat kaç gibi sorular oldu…

Saatler Geri Alınmıyor!

Elektronik aletlerini saatlerin ileri veya geri alınması durumunda saat karmaşası her yıl iki defa yaşanıyor. İlk olarak 2016 yılında yürürlüğe giren karar ile; bu yıl ve her yıl ileri saat (sabit saat) uygulaması devam edecek. Türkiye sabit saat uygulamasına geçti ve otomatik saate ayarlı elektronik aletler saatleri geri aldı.

Kış saati 2016’da Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile yürürlükten kaldırıldı. Böylelikle kış saati uygulaması sona ermiş oldu.

Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 6 Eylül 2016 tarihli ve 24005 sayılı yazısı üzerine; Günün Yirmi Dört Saate Taksimine Dair Kanun’un 2. maddesine ilişkin değişikliği içeriyor.

Peki, Şu Anda Saat Kaç?

Türkiye’de saatler geri alınmadı. Doğru saati öğrenmek için; TRT resmi internet sitesini veya manuel saatlerinizi (kol saati, duvar saati vb.) kontrol edebilirsiniz.

GMT yani Greenwich Mean Time, başlangıç meridyeni olarak Londra’nın güney doğusundaki Greenwich banliyösünden alır. UTC ise eş güdümlü evrensel zaman olarak tanımlanır ve atomik olarak hesaplanır. Ayrıca güneş zamanına göre hesaplananan GMT’den daha hassastır. Ancak GT ile arasındaki fark oldukça küçüktür ve günlük kullanımı etkilemez.

GMT Saat Nedir, Türkiye GMT Saat Dilimi Kaçtır?

GMT kelimesi saatler ile ilgili bir kelime olarak bilinmektedir. Ancak çoğu kişi tarafından kelimenin anlamı bilinmemektedir. GMT, İngiltere’de bulunan dünya saatini ifade etmek için kullanılmaktadır.

GMT, kelimesinin açılımı, “Greenwich Mean Time” olarak bilinmektedir. Aynı zamanda GMT, havacılık sektöründe kullanılmakta olan bir saat olarak da ifade edilebilir. Ayrıca Greenwich Mean Time Ankara’nın 3 saat gerisinde olarak bilinmektedir. GMT kelimesinin anlamı ise dünyanın başlangıç meridyeni üzerindeki ortalama güneş zamanı manasına gelmektedir.

Türkiye’de uygulanmakta olan yaz saati ve kış saati uygulamalarının artık yapılmaması kararlaştırıldı. 30 Ekim tarihinden itibaren saatlerin 1 saat geri alınmasına son verilmiştir. Her yıl mart ayında saatler bir saat ileri alınırken ekim ayında ise 1 saat geri alınmaktaydı. Ancak artık yaz saati uygulamasında kalınmasına ve saatlerin geri alınmamasına karar verilmiştir.

Türkiye’ de saat dilimi, GMT+3 dilimi olarak sabitlenmiştir. Hem yazları hem de kışları sabit olarak saat diliminin GMT+3 olduğunu söylemek mümkündür. GMT ise sıfır meridyeni olarak bilinmektedir.