Şarkıcı Gülşen’in Tutuklanması Dünya Basınında! Neden Tutuklandı?

Şarkıcı Gülşen’in Tutuklanması Dünya Basınında! Neden Tutuklandı?
Yayınlama: 26.08.2022
Düzenleme: 27.09.2022 21:23
A+
A-

Şarkıcı Gülşen’in tutuklanması dünya basınında… Peki, Gülşen neden tutuklandı? Şarkıcı Gülşen’in, Nisan ayında söylediği sözler nedeniyle bir günde hakim karşına çıkarılıp tutuklanmasına tepkiler büyürken, karar uluslararası basında da gündem oldu.

Yaklaşık 4 ay önce bir konserinde imam hatiplilerle alakalı sözleri nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan şarkıcı Gülşen dün gece tutuklandı. Gülşen’in tutuklanarak cezaevine gönderilmesine Türkiye’den tepkiler yükselirken, mahkeme kararı uluslararası basında da gündem oldu.

Reuters ve AP gibi ajanslar olayı son dakika ifadesiyle duyururken, bugün de başta Yunan basını olmak üzere Bloomberg, National News gibi haber siteleri Gülşen’in tutuklanmasını sayfalarına taşıdı.

‘MUHAFAZAKAR KESİMİ RAHATSIZ ETTİ’

Yunanistan’ın en çok okunan gazetelerinden Kathimerini, “Ünlü şarkıcı halkı kin ve düşmanlığa tahrikten tutuklandı” başlığıyla haberi okuyucularına duyurdu. Gazete, Gülşen’in sözlerinin ardından özür dilemesine rağmen tutuklanmasına dikkat çekti. Kathimerini, AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in “Bu bir nefret ifadesidir ve ayıptır” sözlerine de yer verirken, Gülşen’in son aylarda giydiği sahne kıyafetlerinin Türkiye’de muhafazakar kesimi rahatsız ettiği yorumu yapıldı.

Yunan İediseis gazetesi de Gülşen’in tutuklanmasını manşetten duyururken, ünlü şarkıcının muhafazakar kesimde rahatsızlığa neden olduğu öne sürülürken, imam hatiplerin sayısındaki artışa dikkat çekildi.

‘SEÇİMLER ÖNCESİNDE DESTEK ALMAK İÇİN…’

ABD merkezli yayın kuruluşu Bloomberg de bugün Gülşen’in tutuklandığı haberini okurlarıyla paylaştı. Bloomberg, “Tam adı Gülşen Çolakoğlu olan 46 yaşındaki şarkıcı ve söz yazarı, sorgulanmak üzere İstanbul’daki evinden alındı. Perşembe günü geç saatlerde alınan kararla tutuklanarak cezaevine gönderildi.” dedi. Bloomberg tutuklama kararın sosyal medyada tepkilere yol açtığını, hükümeti eleştirenlerin, hareketin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 10 aylık seçimler öncesinde dini ve muhafazakar destek tabanını sağlamlaştırma çabası olduğunu söylediğini yazdı.

Bloomberg, şarkıcı Gülşen’in konuşmalarının Nisan ayında gerçekleşmesine rağmen videonun yeni gündem olmasına da dikkat çekti. Gazete, “Gösterişli sahne kıyafetleri nedeniyle zaten muhafazakar çevrelerin hedefi olan Gülşen, hatasından dolayı özür diledi ancak, ülkedeki kutuplaşmayı derinleştirmek isteyenler bu sözü hedef almaya devam etti.” ifadelerini kullandı. Gazete, Erdoğan döneminde artan imam hatip liseleri sayısına da dikkat çekti.

Orta Doğu üzerine haberler yapan Al Jazeera da haberi ilk sayfasından okurlarıyla paylaştı. Gazete, haberde, 46 yaşındaki şarkıcının özür mesajına ve AKP’den yükselen tepkilere yer verdi. Al Jazeera’da yer alan haberde, “Erdoğan ve iktidardaki AK Parti’nin önümüzdeki Haziran’daki genel seçimler öncesinde sandıklardaki düşüşü tersine çevirmek için muhafazakarların oylarına ihtiyacı var.” diye yorumladı.

‘SOSYAL MEDYADA TEPKİ’

Birleşik Arap Emirlikleri’nde İngilizce yayın yapan The National News’ta haberi okuyucularına duyururken, “Gülşen’in sözlerinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinin üst düzey yetkilileri arasında rahatsızlığa yol açtığı” ifadesi yer aldı. Aynı zamanda gazete, Gülşen’in özür dilemesine rağmen tutuklandığını dile getirirken, olayın Fenerbahçe taraftarları arasında tepkiye neden olduğu anları paylaştı. Gazete, sosyal medyada da duruma tepkiler yükseldiğini söyledi.

Kaynak: Sözcü