Su Diyeti Nasıl Yapılır? Nedir?

Su diyeti nasıl yapılır? su diyeti nedir? su diyeti, kilo verme ve sağlıklı kalmak için popüler bir seçenek olmaya devam ediyor. Ancak, bu diyetin nasıl yapıldığı ve ne gibi faydaları olduğu hakkında birçok yanlış anlama var. Haberimizde, su diyetinin nasıl yapıldığını, faydalarını ve olası risklerini derledik. Peki, su diyeti nedir? Kısaca tanımlamamız gerekirse su diyeti, günde 2-3 litre su içmeyi içeren bir diyettir. Aynı zamanda bu, vücudunuzu toksinlerden arındırmaya ve kilo vermenize yardımcı olmaktadır. İşte su diyeti ve detayları…

Su Diyeti Nasıl Yapılır? Nedir?
Yayınlama: 13.11.2023
Düzenleme: 14.11.2023 20:43
A+
A-

Su diyeti nasıl yapılır? su diyeti nedir? Haberimizi keyifle okuyacağınızı umuyoruz. Öncelikle su, dünyadaki hayatın başlamasındaki temel faktördür.

İnsan vücudunun %75’lik kısmını oluşturan kokusuz ve tatsız bir maddedir. İnsan hayatı için olmazsa olmazlardandır.

Su, içecekler ve besinler yoluyla vücuda alınır. Aynı zamanda vücuda alınan su sindirim sisteminde emilerek kana geçer. Kan dolaşımı ile vücutta dağılım göstererek doku sıvısını oluşturur.

Dokulardan kan dolaşımına geçer. Kan dolaşımı aracılığı ile böbreklere gelir. Ardından bir kısmı idrar yolu ile vücuttan uzaklaşır.

Diğer kısmı ise deriden terlemeyle, soluk alıp vererek ve sindirim sistemi vasıtasıyla vücuttan uzaklaşır.

Peki bu kadar önemli olan su hakkında son zamanlarda popüler hale gelen su diyeti nedir? Evde su diyeti nasıl yapılır? İşte birçok kişinin cevabını çok merak ettiği su diyetinin ayrıntıları…

Merak Ettiğiniz Su Diyeti Nedir? ve Su Diyeti Nasıl Yapılır?

Su diyeti kısaca gün içerisinde hiç gıda almadan bol miktarda su ve sıvı içecek alınması uygulamasına dayanıyor. Başka bir deyişle su diyeti bazı spekülasyonlar taşıyan bir teoriye dayanıyor.

İnsan vücudu hakkında yapılan bazı araştırmalardan faydalanan bu teoride esas mantık içilen suyun sıcaklığının vücut sıcaklığına denk getirilmesi için vücudun fazladan kalori harcayarak, vücudun kilo verme işlemini hızlandırmak ve daha kolay kilo vermeyi sağlamak üzerinedir.

Günlük hayatta yeterince su tüketilmemesine karşı vücuda yeterli miktarda su alınmasında faydalı olan bu su diyeti ayrıca böbreklerinde daha fazla çalışarak vücuttaki toksinlerin atılmasına faydası bulunmaktadır.

Su alımı eklem ve omurga sağlığının korunmasına faydalıdır. Ayrıca kan basıncının dengelenmesini sağlar ve tansiyonu düzenler.

Ayrıca suyun  bir diğer etkisi de vücut sıcaklığını ayarlamaktır. Bununla birlikte cilt sağlığına da faydaları vardır.

İşte Su Diyeti Nasıl Yapılır? Su Diyeti Nedir?

İşte Su Diyeti Nasıl Yapılır? Su Diyeti Nedir?

Su Orucu Veya Su Diyeti Nasıl Yapılır?

Vücutta kalori yakımını arttıran ve vücudun toksinlerden arınmasını sağlayan su diyeti, günlük en az 2 litre su veya sıvı tüketimi ile uygulanıyor. Peki, su diyeti nasıl yapılır?

Su tokluk hissi vermesinin yanında, kan basınının fazla düşmesini engeller. Aynı zamanda gerekli diğer besin ögelerinin alınması için tüketilen diğer sıvılara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Uzmanlar yalnızca su tüketerek gerçekleşen su diyetinin son derece zararlı olduğu konusunda uyarıyor. Ayrıca bol sıvı tüketiminin yanında sıvı içeriği ve besin değerleri yüksek gıdalarında diyete eklenmesini tavsiye ediyorlar.

Su ve lif içeriği yüksek olan meyvelerin diyette yer alması gerekli vitaminlerin alınması açısından oldukça faydalıdır. Örneğin sabahları uyanınca bir bardak limonlu ılık su metabolizmayı çalıştırarak güne enerjik başlamaya fayda sağlar.

Son olarak unutmamalıyız ki su diyeti kısa süreli olarak uygulanmalıdır. Ayrıca uzun süre su diyeti yapmak vücuttaki vitamin ve mineral seviyelerini düşürür.

Su Diyeti Listesi

Su diyeti, günde 2-3 litre su içmeyi içeren bir diyettir. Bu, vücudunuzu toksinlerden arındırmaya ve kilo vermenize yardımcı olur.

Su diyeti listesi, günde tüketmeniz gereken su miktarını ve içmeniz gereken suyun nasıl hazırlanacağına dair bilgiler içerir.

Su diyeti listesi, aşağıdaki gibidir:

Sabah:

  • Uyandıktan sonra 2 bardak su
  • Kahvaltıdan 30 dakika önce 1 bardak su

Öğle:

  • Öğle yemeğinden 30 dakika önce 1 bardak su

Akşam:

  • Akşam yemeğinden 30 dakika önce 1 bardak su

Yatmadan önce:

  • Yatmadan önce 2 bardak su

Su diyeti listesi, aşağıdaki gibi de olabilmektedir:

Sabah:

  • Uyandıktan sonra 1 bardak ılık limonlu su
  • Kahvaltıdan 30 dakika önce 1 bardak su

Öğle:

  • Öğle yemeğinden 30 dakika önce 1 bardak su

Akşam:

  • Akşam yemeğinden 30 dakika önce 1 bardak su

Yatmadan önce:

  • Yatmadan önce 1 bardak ılık su

Su diyeti listesi, kişisel ihtiyaç ve tercihlerinize göre uyarlanabilmektedir. Örneğin, limonlu su içmekten hoşlanmıyorsanız, limonlu su yerine sade su içebilirsiniz. Ayrıca, gün boyunca daha fazla su içmek istiyorsanız, su diyeti listesine daha fazla su ekleyebilirsiniz. Su diyeti listesi, su diyetini uygularken size yardımcı olacaktır.

Okumakta olduğunuz “su diyeti nasıl yapılır?” haberimizdeki bu listeyi uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Tempo Online‘ı Twitter‘da da takip edin!

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.