Turkovac aşısı ne zaman vurulacak, başladı mı? Turkovac kim üretiyor nerede üretiliyor?

Turkovac aşısı ne zaman vurulacak, başladı mı? Turkovac kim üretiyor nerede üretiliyor?
Yayınlama: 26.12.2021
A+
A-

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından acil kullanım izni verilmesiyle Türkiye, kendi geliştirdiği yerli ve milli COVID-19 aşısı Turkovac’ın seri üretimine bugün başladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı uygulamasının yıl bitmeden başlayacağını söyledi.

Şanlıurfa’nın güneydoğusundaki bir tesiste Koca ve aşıyı geliştiren Erciyes Üniversitesi’nden Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, acil kullanım izni verilir verilmez seri üretime geçilmesini sağladı. Aynı zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan video bağlantısıyla katıldı.

Sağlık Bakanlığı COVID-19 bilim kurulu üyesi Ateş Kara, canlı yayında, Turkovac ile Türkiye’de mevcut tek aktif olmayan aşı olan Çin’in Sinovac’ı arasında bir karşılaştırma yapıldığında, yerli aşının daha etkili olduğunu kanıtladı.

Kara, ilk çalışma sonuçlarının aynı koşullar altında Turkovac ile uygulanan sadece 20 katılımcının COVID-19 için pozitif test ettiğini ve Sinovac verilenler arasında 40 kişinin kaydedildiğini gösterdiğini ifade etti. Denemeler, çalışmanın ayrıntılarını açıklamadan “aşımızın daha iyi olduğunu gösteriyor” dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, “Şu ana kadar elde ettiğimiz verilerde, TURKOVAC uygulanan kişiler arasında ağır hastalanan, hastaneye veya yoğun bakıma yatan olmadığını gördük” dedi

Etkinlikte Erdoğan, Turkovac’ın şu anda Sinovac’ı yöneten ülke ve Pfizer/BioNTech COVID-19 aşıları ile vatandaşlara üçüncü bir alternatif olarak sunulacağını söyledi. Sözlerine devam eden Erdoğan, “Bu aşıyı tüm insanlıkla paylaşmaktan memnuniyet duyacağız” dedi.

Geçen hafta İstanbul’da Afrika ülkeleriyle yaptığı zirvede Erdoğan, kıtaya 15 milyon doz aşı gönderme sözü verdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, zirve öncesinde Türkiye’nin Turkovac’ın ortak üretimi ve teslimatında Afrika ile işbirliği yapacağını söyledi.

Aynı zamanda COVID-19 bilim kurulu üyesi Afşin Emre Kayıpmaz, yerel NTV’ye Turkovac aşısının iki doz halinde uygulanacağını söyledi. İkinci dozdan iki hafta sonra maksimum korumaya ulaşıldığını söyledi.

Bununla birlikte, Türkiye’deki bazı tıp dernekleri, acil kullanım izninin aceleye getirildiğini iddia ederek yerli aşıya karşı dikkatli olunması çağrısında bulunuyor.

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği’nin de aralarında bulunduğu üç sağlık kuruluşu, 13 Aralık’ta ortak bir bildiri yayınladı ve deneme sürecinden aceleyle geçirilen bir ürünün güvenliğinden endişe duydu.

“Aşının hala Faz 3 denemeleri altında olduğu durumlarda, sınırlı bir erken Faz 3 deneme verilerine veya bir destekleyici atış çalışması verilerine dayanarak acil kullanım izni verilirse, bu “yetki” bilimsel olarak sorgulanabilir” dedi.

Turkovac aşısını kim üretiyor?

Türkiye’nin geliştirdiği yerli ve milli COVID-19 aşısı Turkovac’ın seri üretimi, AKP milletvekili adayı olan Eyüp Sabri Göncü’nün sahibi olduğu Dollvet Veteriner Aşı, İlaç, Biyolojik Madde Üretimi Sanayi Ticaret A.Ş. tarafından Şanlıurfa 1.Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan 54.000 metrekarelik aşı fabrikasında üretilmektedir.