Twitter, BTK tarafından kısıtlandı!

Twitter, BTK tarafından kısıtlandı!
Yayınlama: 08.02.2023
Düzenleme: 08.02.2023 21:18
A+
A-

Dünyanın en büyük İnternet ağ izleme platformu NetBlocks, Twitter’ın, Türkiye’deki İnternet servis sağlayıcıları tarafından kısıtlandığını doğruladı.

Ağ verileri, Twitter’ın 8 Şubat 2023 Çarşamba itibarıyla Türkiye’deki birden fazla internet sağlayıcısında kısıtlandığını doğruluyor. Olay, resmi bir açıklama yapılmamasına rağmen yetkililerin çevrimiçi dezenformasyonla ilgili endişelerini dile getirmesi üzerine meydana geldi.

Depremin ardından Türkiye’de Twitter’a kısıtlama getirildi

Gerçek zamanlı NetBlocks ölçümleri, Twitter’ın büyük internet sağlayıcıları TTNet ve Turkcell’de SNI filtreleme yoluyla kısıtlandığını ve ilk 40 gözlem noktasından toplanan toplu erişilebilirlik istatistiklerinin olduğunu gösteriyor. Bu tür bir kesinti, hükümetin internet sansür önlemlerini atlatabilen VPN hizmetleri kullanılarak çözülebilir.

https://twitter.com/netblocks/status/1623315180867186690?s=20&t=8DtcwPR0rTRjWybFNcvEqg

Türkiye’de neler oluyor?

Pazartesi günü Türkiye’nin güney ve orta kesimlerinde meydana gelen bir dizi ölümcül deprem binlerce can kaybının bildirildiği bildirildi. Olayın, etkilenen bölgelerde internet bağlantısı üzerinde gözlemlenebilir bir etkisi oldu, ancak bu etki, ISP düzeyinde kasıtlı olarak uygulanan filtrelemeden farklı.

Türkiye, ulusal acil durumlar ve güvenlik olayları sırasında kapsamlı bir sosyal medya kısıtlamaları geçmişine sahiptir. Bunlar, ulusal güvenlik temelinde, zararlı görüntülerin paylaşılmasını önlemek veya iddia edilen dezenformasyonun yayılmasını önlemek için çeşitli şekillerde uygulanmıştır.

NetBlocks, halkın bilgiye özgürce erişme ve bilgiyi yayma hakkı üzerindeki orantısız etkisi nedeniyle internet filtreleme kullanımına karşı tavsiyede bulunur.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.