Bim hisseleri neden düşüyor?

Bim hisseleri neden düşüyor?
Yayınlama: 07.12.2022
A+
A-

Bim hisseleri neden düşüyor?

Borsada Bim hisseleri neden düşüyor? BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç’ın Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) yönetim kurulu başkanlığından istifasının ardından, şirket hisselerinde geçen hafta başlayan düşüş sürüyor.

Geçen haftanın tamamında yüzde 7 düşen BİM hisseleri bugün de yüzde 4’e yaklaşan kayıpla 119 liraya indi. Sonra hisse 122 TL’ye yükseldi.

Bim hisseleri neden düşüyor?

Bim hisseleri neden düşüyor?

Aykaç, geçtiğimiz günlerdeki açıklamasında ‘Son dönemlerde basın ve sosyal medyaya oldukça çarpıtılarak gündeme getirilen suçlama ve eleştiriler neticesinde’, dernekteki yönetim kurulu başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliği görevlerinden istifa ettiğini duyurmuştu.

Aykaç, son dönemlerde fahiş fiyat uyguladıkları ve enflasyonu körükledikleri şeklinde marketlere yöneltilen suçlamaları reddederek çeşitli konuşmalarında bu suçlamaları yapan ve aralarında siyasilerin de bulunduğu kişilere tepki göstermişti.

Bim olayı sonrası Aykaç açıklamasında “Gündeme getirilen spekülasyonlar sonrası Sayın Devlet Bahçeli’nin hassasiyet gösterdiğini de üzülerek izledim. Maksadım asla kendisini kırmak değildi” dedi.

BİM Neden Boykot Ediliyor? Bim Hisseleri Neden Düşüyor?

Türk Lirası’nın (TL) döviz karşısındaki kaybı, faiz oranlarının da düşmesiyle hız kazanmıştı. Aynı zamanda maliyetlerin artmasıyla enflasyon tarihi seviyelere çıktı. Ayrıca halk her gün gelen zamların altından eziliyor. Üstelik iktidara yakın medya zamlardan zincir marketleri sorumlu tutuyor.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli gıda fiyatlarındaki artışta suçlunun marketler olduğunu savunarak, “‘FETÖ’yle irtibatları araştırılsın” demişti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da “Para cezası demek ki bunları ıslah etmiyor. Para cezasının dışında atacağımız adımları da ilk kabine toplantımızda inşallah masaya yatıracağız. Oradan da bunların üzerine ayrıca gideriz” dedi.

BİM patronu Aykaç, hedef göstermelere sert çıkmıştı: “Biz bu ülkenin temel taşlarıyız, bu temel taşları yerinden oynatmaya da bunların güçleri yetmez. Bize bakarak ya bir tuğla da ben koyayım bu binanın temel taşına demeyen, bir tane dikili ağacı olmayan insanlar sizlere ve bizlere bu yakıştırmayı yapıyorlar. Bre ahlaksızlar, bre densizler sizlere bundan sonra sizin tonunuzda cevap vereceğim bilesiniz.”

Açıklamalara tepki gösteren MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, ertesi gün Aykaç’ı tehdit etmişti:

“Piyasadaki olağan dışı fiyat artışlarının müsebbip ve müşevviki bazı süpermarketlerin ortak hareket edeceğiz. Ayrıca halkın ekmeğine uzattıkları haris ve tecavüzcü elleri kıracağız. Halkın hakkını, haram kâr istiflenmiş kursaklarından çıkaracağız.”

Şok Marketler de Aykaç’ı istifaya davet etmişti.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.