Kızlık Zarı Dikimi Bakirelik Bozulması Geçici Kalıcı Diktirme Fiyatı

Kızlık zarı dikimi nedir? geçici ve kalıcı kızlık zarı dikimi arasındaki fark nedir? kızlık zarı dikimi ya da tıp literatüründeki adıyla himenoplasti…

Kızlık Zarı Dikimi Bakirelik Bozulması Geçici Kalıcı Diktirme Fiyatı
Yayınlama: 28.10.2022
Düzenleme: 28.10.2022 04:24
A+
A-

Kızlık Zarı Dikimi Bakirelik Bozulması Geçici Kalıcı Diktirme Fiyatı

Kızlık zarı dikimi ya da tıp literatüründeki adıyla himenoplasti çeşitli sebeplerle zedelenmiş zar dokusunun, doktor tarafından yeniden oluşturulması işlemidir.

Bu prosedürün amacı işlem sonrası ilk cinsel ilişkide kanamanın oluşmasını sağlamaktır. Ameliyat geçici kızlık zarı dikimi ve kalıcı kızlık zarı dikimi olmak üzere iki farklı şekilde gerçekleştirir.

Her iki uygulama sonrasında da ilk ilişkide kanama sağlanır. Kızlık zarı dikiminin hangi şekilde gerçekleşeceğine jinekolojik muayene esnasında karar verilmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık Zarı Dikimi

 

Karar verme sürecinde etkili olan en önemli faktör cinsel ilişki zamanlamasıdır. Detaylara geçmeden önce en basit haliyle zamanlama kavramını şu şekilde açıklayabilirim; geçici kızlık zarı dikimi, cinsel ilişkinin gerçekleşeceği tarihe yakın bir zamanda yapılmalıdır.

Diğer bir seçenek olan kalıcı kızlık zarının dikimi ise adından da belli olduğu üzere cinsel ilişkide zaman baskısı yaratmaz; siz ne zaman ilişkiye girerseniz o zaman kanama gerçekleşir.

Kızlık zarı dikimi ameliyatları hakkında merak ettiğiniz soruların cevabını almak için yazımın devamını okuyabilirsiniz.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Himenoplastinin yöntemlerinden biri olan geçici kızlık zarı dikimi; cinsel ilişkiye girmeden 1 ila 7 gün arasında gerçekleştirilmesi gereken bir prosedürdür.

Sonrasında etkinliğini kaybeder. Ortalama 10 dakika süren bu işlem yanlış bir uygulamaya kurban gitmediyse, cinsel ilişki esnasında kanama gerçekleşir.

Gereğinden fazla yapılan daraltmanın cinsel ilişkiyi zora sokma ihtimali bulunmaktadır. Genel olarak lokal anestezi altında gerçekleştirilebilen geçici kızlık zarı diktirme; kısa vadeli çözüm sunan bir seçenektir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Himenoplasti prosedüründe zamanı kısmen kısıtlayıcı bir unsur olmaktan çıkaran diğer yöntem ise kalıcı kızlık zarı diktirme seçeneğidir.

Kısmen diyerek neyi kastettiğimi şu şekilde açıklayayım; kalıcı kızlık zarı dikiminin ameliyatlarından sonra cinsel ilişki için doku iyileşmesinin tamamlanması beklenmelidir.

Yani 2 ay cinsel ilişkiye girilmemesi gerekir. Bunun dışında zaman açısından ilişkiye getirilen bir sınırlama yok. İşlem kalıcıdır ve siz ne zaman ilişkiye girerseniz kanama o zaman gerçekleşir.

Ortalama 20 dakika süren ameliyat, genel ya da lokal anestezi altında gerçekleşir.

Hangi Tekniklerle Yapılabilir?

Kızlık zarı diktirme ameliyatlarında kullanılan 2 teknik var. Birincisi mikrocerrahi yöntem ikincisi ise flep yöntemi. Kızlık zarının bütünlüğü tamamen bozulmamışsa, zedelenme varsa mikrocerrahi yöntem tercih edilir.

Yırtılan kenarların kesilerek bir araya getirilmesiyle gerçekleşir. Flep yöntemi ise kızlık zarının doku kaydırma tekniğiyle dikilmesi işlemidir.

Flep yöntemi, özellikle de kalıcı kızlık zarı dikimi ameliyatlarında daha etkili sonuçlar sunar.

Kızlık Zarı Dikimi Anlaşılır Mı?

Kızlık zarı dikimiyle ilgili çokça merak edilen bir konu var. O da yapılan işlemin anlaşılıp anlaşılmayacağı.

İster geçici kızlık zarı dikimi ister kalıcı kızlık zarı dikimi; partneriniz bu işlemi yaptırdığınızı anlayamaz. Partneriniz jinekolog değilse anlaması imkansızdır. Kızlık zarının dikimi jinekolojik muayeneyle anlaşılmaktadır.

Dikme Esnasında Uygulanması Gereken Yöntemlerin Tercihi

Öncelikle jinekolojik muayene yapılmalıdır. Kızlık zarının yapısı, yırtılma şekli ve yırtılmanın ne boyutta gerçekleştiği önemlidir.

Doktorun yapacağı jinekolojik muayene sonrası hastanın öyküsüne göre ameliyat şekline ve tekniğine karar verilmektedir. Uygun yöntemin belirlenmesinde; cinsel ilişkiye ne zaman girileceği, kızlık zarının ne derece zedelendiği rol oynar.

İşlemin başarılı olabilmesi ve işlem sonrası sıkıntılı bir durumla karşılaşmamak için tecrübeli bir jinekoloğa başvurulmalıdır.

Ameliyat öncesi ve sonrası süreçlerle ilgili doktorunuzun tavsiyelerini dikkate almalısınız. Aynı zamanda iyileşme sürecinde uymanız gereken kuralları ihlal etmemelisiniz.

Himenoplasti basit ve zahmetsiz bir uygulama olsa da cerrahi bir prosedürdür.

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatı

Kızlık zarı dikimi fiyatı, doktorunuzun ameliyatta kullanacağı anestezi şekline, uygulayacağı tekniğe ve ameliyatın gerçekleşeceği kliniğe göre değişiklik göstermektedir.

Fiyat araştırması yaparken Internet üzerinde karşılaştığınız rakamlar bu sebeplerle yanıltıcı olacaktır. Kızlık zarı diktirme ameliyatlarında fiyat kriterinin yanı sıra klinik koşulları da öncelemenizi tavsiye ediyorum.

Himenoplasti cerrahi bir müdahaledir ve uzman jinekologlar tarafından uygun hastane veya klinik koşullarda gerçekleştirilmelidir.

Tempo Online‘ı Twitter‘da da takip edin!

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.