Thodex Faruk Fatih Özer Vatana Dönüyor (Kimdir?)

Thodex Faruk Fatih Özer Vatana Dönüyor (Kimdir?)
Yayınlama: 30.12.2022
Düzenleme: 30.12.2022 17:23
A+
A-

Thodex Faruk Fatih Özer Türkiye’ye iade ediliyor. Kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in iade kararını Dıraç Temyiz Mahkemesi uygun buldu. Bununla birlikte önümüzdeki günlerde Faruk Fatih Özer, Türkiye’ye getirilecek.

Son dakika haberleri olarak gündemi sallayan Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in Türkiye’ye iade kararının görüşüldüğü duruşmada karar çıktı.

Özer’in Türkiye’ye iade kararını Dıraç Temyiz Mahkemesi de yerinde buldu. Thodex Faruk Fatih Özer, önümüzdeki günlerde Türkiye’ye gelecek.

Özer’in Arnavutluk yargıtayına itiraz hakkı mevcut. Ancak Arnavutluk Adalet Bakanı iadesine olumlu görüş bildirdiği için yüksek ihtimal bu yargı süreci işlemeyecek.

Elbasan Asliye Mahkemesi, 17 Kasım’daki duruşmada, Elbasan Savcılığının “Özer’in Türkiye’ye iade edilmesine izin verilmesi” yönünde yapılan talebin kabul edildiğini açıklamıştı.

Özer ise 7 Aralık’ta bu kararı temyize götürmüştü. Bu karara ilişkin Dıraç Temyiz Mahkemesi, 16 ve 20 Aralık’ta davayı görmüştü.

30 AĞUSTOS’TA ARNAVUTLUK POLİSİ YAKALAMIŞTI

Kırmızı bültenle aranan Özer, 30 Ağustos’ta Arnavutluk’ta yakalanmıştı. Elbasan Asliye Mahkemesinin, 2 Eylül’de Özer’in tutukluluğunun devamına yönelik verdiği kararı 14 Eylül’de Özer’in avukatları temyize götürmüştü.

Öte yandan Dıraç Temyiz Mahkemesi de 20 Eylül tarihhindeki Özer’in tutukluluğuna dair kararı yerinde bulmuştu. Bununla birlikte İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Arnavutluk’taki mahkeme sürecinin ardından Özer’in Türkiye’ye iade edileceğini açıklamıştı.

Thodex Faruk Fatih Özer Kimdir? Nerede?

1994’te Kocaeli ilinde dünyaya gelen Thodex Faruk Fatih Özer, 2017 yılından Thodex adlı şirketi kurdu. Kurduğu şirkette yatırımcılarını dolandıran Özer, nitelikli dolandırıcılık nedeniyle kırmızı bültenle aranan Türk girişimci olma unvanını almıştır. Ayrıca Özer, Nisan 2021’de Türkiye’den kirişi kırarak Arnavutluk’a kaçmıştır. Ardından, 30 Ağustos 2022’de ise Arnavutluk polisi tarafından, “Hanimiş benim minik civcivim” ve “Ceeee” yapılarak yakalanmıştır.

Faruk Fatih Özer, 1994’te Kocaeli’de doğdu. Ardından 2017’de Thodex adlı şirketi kurdu. Ayrıca 2021’de Thodex  soruşturmasında 390 bin üyesinden topladığı 2 milyar dolar ile kaçtı. Ardından “nitelikli dolandırıcılık” suçundan şirket hakkında soruşturma başladı. Bununla birlikte gerçekleştirilen araştırmada ise, 2 Milyar $ değil, 150 Milyon $ ile kaçtığı anlaşılmıştır.

23 Nisan 2021’de Interpol tarafından hakkında kırmızı bülten çıkarılmıştır. 30 Ağustos 2022 tarihinde bir Balkan ülkesi olan Arnavutluk’ta yakayı ele verdi. Ayrıca Arnavutluk’un en iyi turistik yerleri Butrint National Park, The Blue Eye ve Bunk’Art’ı kesinlikle gezmenizi öneriyoruz. (Sevgili Faruk Fatih Özer acaba buraları gezdi mi?)

Bizi, Twitter‘da da takip edin. thodex faruk fatih özer

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.