Togg Banttan Ne Zaman İnecek? TOGG Fabrikası Canli Yayin

Togg Banttan Ne Zaman İnecek? TOGG Fabrikası Canli Yayin
Yayınlama: 29.10.2022
A+
A-

Togg Banttan Ne Zaman İnecek? TOGG Fabrikası Canli Yayin

Togg banttan ne zaman inecek? Türkiye bu soruyu soruyor…

Türkiye’nin yerli otomobili TOGG için 2018’de başlayan serüvende son saatler yaşanıyor…

TOGG için Gemlik Tesisinde seri üretim bugün başlıyor.

Togg Banttan Ne Zaman İnecek?

Togg Banttan Ne Zaman İnecek?

 

Peki, Milli Gururumuz Togg Banttan Ne Zaman İnecek?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 99’uncu yılında üretime geçecek Türkiye’nin büyük hayali TOGG için açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak.

Açılış öncesi TOGG tarafından paylaşılan fotoğrafta sedan ve SUV araçlarının yanında Türkiye’de tasarlanan ve üretilen ilk otomobil ‘Devrim’in de yer aldığı görüldü.

TOGG FABRİKASI CANLI YAYIN

İşte TOGG’un 4 yıllık macerası…

Dört yıl önce başlayan yerli otomobil macerasında büyük gün geldi. Aynı zamanda TOGG, bugün Gemlik’teki üretim üssünün faaliyete geçecek olması ile seri üretime başlayacak.

Açılışı ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak. Fabrikada bulunan 160 robotla üretime geçilecek TOGG’un en önemli özelliklerinden bir tanesi hızlı şarj özelliği olacak.

30 dakikanın altında hızlı şarj ile yüzde 80 doluluğa ulaşacak. Üstelik yerli otomobil 300+ ve 500+ kilometre menzil opsiyonlarına sahip olacak otomobil, 200 beygir güç ile 7,6 saniye, 400 beygir güç ile de 4,8 saniye altında 0-100 km/s hızlanabilecek.

Tüm bu özelliklerinin yanında fiyatının diğer C segment SUV araçlarla rekabet edecek düzeyde olacağı ifade ediliyor.

AÇILIŞ ÖNCESİ DİKKAT ÇEKEN PAYLAŞIM

TOGG, Twitter hesaplarından açılış öncesi bir fotoğraf paylaşarak herkesi şaşkına çevirdi.

Paylaşılan fotoğrafta TOGG Sedan ve SUV araçlarının yanında Türkiye’de tasarlanan ve üretilen ilk otomobil ‘Devrim’in de yer aldığı görüldü.

‘DEVRİM’İN HİKAYESİ

O dönem adı Eskişehir Demiryolu Fabrikaları olan TÜRASAŞ’ta, 4. Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in talimatıyla üretilen 4 otomobil, 1961 yılında trenle Ankara’ya götürüldü.

Demiryolu kanunları gereğince deposuna az akaryakıt konulan bu araçlardan biri, Gürsel’in test amacıyla kullandığı sırada yakıtı bitince durdu.

Bunun ardından trenle Ankara’dan Eskişehir’e getirilen ve Devrim adı verilen otomobil, bir süre fabrika içinde kullanıldı.

TÜRASAŞ’ta sergilenen “0002” şasi ve “0002” motor numaralı Devrim, lastikleri ile ön ve arka camı dışında tamamen yerli olarak 4,5 ayda üretildi.

Uzun ve kısa farları ayakla çalışan, kontak anahtarıyla veya manuel olarak da çalıştırılabilen Devrim, bu özellikleriyle de dikkati çekiyor.

1250 kilogram ağırlığında ve saatte 140 kilometre hız göstergesine sahip Devrim’e güvenlik gerekçesiyle benzin konulmuyor, otomobil aküsü sökülmüş halde bulunuyor.

BANTTAN İNECEK OLAN TOGG OTOMOBİL FABRİKASI’NIN RUHSATI

Gemlik ilçesinde 883 bin 28 metrekare açık alan 236 bin 605 metrekare kapalı alanda Elektrikli Otomobil Üretimi için kurulan fabrikanın ruhsatı da imzalandı.

28 Ekim tarihli 3879 nolu ruhsat fabrikanın resmi olarak çalışmasına imkan sağlıyor.

Başkan Aktaş ruhsatı imzaladı. Ayrıca Togg’un Gemlik Kampüsünün resmi açılışına saatler kala, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, ruhsatın fotoğrafını paylaştı.

Aktaş şunları kaydetti: “Ankara dönüşü ayağımızın tozuyla gururla attığım en özel imza. TOGG Fabrikamızın ruhsatı hayırlı olsun.”

TOGG OTOMOBİL FABRİKASI'NIN RUHSATI

TOGG OTOMOBİL FABRİKASI’NIN RUHSATI

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.