Montrö Bildirisi Amiralleri Beraat Etti

Montrö Bildirisi Amiralleri Beraat Etti
Yayınlama: 20.12.2022
Düzenleme: 20.12.2022 23:11
A+
A-

Montrö Bildirisi Amiralleri beraat etti. Amiraller, Montrö Sözleşmesi ile ilgili açıklamaları nedeniyle anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşmakla suçlanmıştı. 103 emekli amiralin yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme, suç unsuru oluşmadığı gerekçesiyle tüm sanıklar hakkında oy birliği ile beraat kararı verdi.

Montrö Sözleşmesi ile ilgili kamuoyuna açıklama yaptıkları gerekçesiyle yargılanan 104 emekli amiral bugün hakim karşısındaydı.

Ankara 20’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tüm sanıklar beraat etti.

Montrö Bildirisi Amiralleri Beraat Etti

Montrö Bildirisi Amiralleri Beraat Etti

2021 yılının Nisan ayında 103 emekli amiral ile bir emekli tuğgeneral, cüppe ve sarıklı fotoğrafları sosyal medyada yayımlanan Tuğamiral Mehmet Sarı ve Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin tartışmaya açılmasıyla ilgili bir bildiri yayımladı.

Bu bildiri sonrası amiraller hakkında dava başlamıştı. Savcı 91 sanık için beraat, 12 sanık için mahkumiyet ve rütbelerinin sökülmesini istemişti.

Savcı, 11 amiral ile bir tuğgeneralin “geçmişteki darbe ve muhtıralardan ilham aldıkları, metnin Türk Milleti diye başlamasının maksatlı olduğu, geçmişteki emir komuta zinciri etkisinin kullanmak istediği”ni öne sürmüştü.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.